Nie oznacza to jednak sprowadzenia rozmów o zawartości nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC) na inny poziom – słyszymy. Porozumienie ma służyć „wymianie doświadczeń, dobrych praktyk, wiedzy oraz przekazywaniu danych" umożliwiających stronom porozumienia podnoszenie kompetencji.
Wymiana informacji leży u podstaw funkcjonowania tzw. ISAC-ów (Information Sharing and Analysis Center). Centra wymiany wiedzy budowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego powstają od dłuższego czasu na świecie wokół różnych sektorów gospodarki. Pierwszym krajem, w którym ISAC powstał, miały być Stany Zjednoczone po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku.
W Europie powstanie ISAC-ów stymuluje ENISA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji). Działa ich około 20.
ISAC powstać ma także w Polsce, a buduje go właśnie UKE. Ma nosić nazwę Centrum Reputacyjne Komunikacji Elektronicznej. Urząd stara się o 27 mln zł dotacji z programu operacyjnego „Polska cyfrowa".
Operatorzy pytani o to, czego spodziewają się po porozumieniu z UKE, wskazują, że sposób i cele prac dopiero zostaną ustalone. – Szczegółowe rozstrzygnięcia i formuła współpracy w ramach tego projektu będą wypracowane w toku działań grupy roboczej, powołanej na mocy porozumienia. Liczymy w szczególności na wymiar edukacyjny przedsięwzięcia, konstruktywną wymianę doświadczeń i reprezentację głosu sektora telekomunikacyjnego wspartą autorytetem UKE – informuje Orange Polska.