Jak wyjaśnia Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku, wyniki EBITDA i netto grupy podniosły dwa jednorazowe zdarzenia. Z jednej strony chodzi o umorzenie pożyczki od PFR dla spółki Wakacje.pl (14,1 mln zł), z drugiej o przeszacowanie opcji put udziałów w spółce Nocowanie.pl.
Mimo to Księżopolski ocenił dane WPH pozytywnie. – Nawet po skorygowaniu EBITDA oraz zysk netto okazały się wyższe od moich prognoz – mówi. Według niego zwyżki wyników grupy wspierały zarówno segment media, jak i e-commerce.
– W przypadku segmentu e-commerce wyraźna poprawa rok do roku to efekt niskiej bazy. Największą część tego segmentu stanowi firma Wakacje.pl, a to ten biznes był najmocniej dotknięty przez Covid-19. Ruch turystyczny wraca systematycznie do poziomów przed pandemią – komentuje analityk.
– Lekko pozytywnie interpretujemy wyniki. Nieco in plus zaskoczyły przychody w segmencie mediów, które urosły o ponad 20 proc. wobec naszych szacunków (18 proc.), oraz Wakacje.pl z wynikiem przychodowym na poziomie roku 2019 – mówi Dominik Niszcz z DM Trigon.
W ocenie analityków po ostatnim kwartale br. można spodziewać się silnych wyników WPH. – Spółka w jeszcze większym stopniu może wykorzystać wtedy efekt dźwigni operacyjnej, choć biorąc pod uwagę wysoką bazę z zeszłego roku, dynamika przychodów w mediach online spadnie prawdopodobnie do dolnych kilkunastu procent – przewiduje Niszcz. Michał Siegieda, rzecznik WPH, mówi, że zarząd spodziewa się iż w IV kw. br. rynek reklamy online urośnie w jednocyfrowym tempie. Dodaje, że WPH nie rezygnuje z przejęć i wypłaty dywidendy.