Unimot wchodzi w wydobycie gazu

Zarząd spółki stawia sobie za cel uzyskanie dostępu do złóż węglowodorów w kraju i za granicą. W tym celu grupa może wchodzić w joint venture z innymi podmiotami, jak i przejmować udziały w istniejących projektach.

Publikacja: 18.03.2025 06:00

Adam Sikorski, prezes Unimotu, spodziewa się w najbliższych latach znaczącego wzrostu rynku gazu zim

Adam Sikorski, prezes Unimotu, spodziewa się w najbliższych latach znaczącego wzrostu rynku gazu zimnego

Foto: materiały prasowe

Grupa kapitałowa Unimot planuje rozszerzyć zakres  działalności o poszukiwania i wydobycie złóż węglowodorów, przy czym kluczowym z surowców jest dla niej gaz ziemny. W związku z tym zarząd spółki podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu projektowego, który ma to zadanie zrealizować. To z kolei następstwo uzyskania przez zależną firmę Unimot B1 (docelowo będzie się nazwać Unimot Upstream), pozytywnej oceny ministra klimatu i środowiska w postępowaniu kwalifikacyjnym mającym na celu ocenę zdolności tego podmiotu do prowadzenia poszukiwań, rozpoznawania i wydobywania złóż węglowodorów w Polsce.

Unimot będzie inwestował we własne złoża

Kolejnym krokiem grupy Unimot w nowym biznesie będzie uruchomienie działań i przygotowanie zasobów organizacyjnych, dzięki którym zostaną przeprowadzone analizy dotyczące pozyskania dostępu do własnych złóż gazu ziemnego w kraju i za granicą. W związku z tym może dojść do wejścia w joint venture z innymi podmiotami lub przejęcia udziałów mniejszościowych w już istniejących projektach poszukiwawczo-wydobywczych, a także do zagospodarowania złóż sczerpanych, również w kontekście uruchomienia magazynów gazu lub CO2.

Foto: Parkiet

Unimot przeprowadzi również analizy związane z możliwościami pozyskania funduszy i grantów, które będzie można wykorzystać do finansowania przedsięwzięć. Jednocześnie na obecnym etapie spółka nie jest w stanie określić, jakie będą niezbędne wydatki inwestycje związane z planowanym rozszerzeniem działalności.

Adam Sikorski, prezes Unimotu, informuje, że otrzymany z resortu klimatu i środowiska dokument oficjalnie potwierdza, że grupa jest podmiotem wnikliwie zweryfikowanym i pozytywnie ocenionym przez służby czuwające nad bezpieczeństwem państwa. Jednocześnie otwiera on drogę do rozpoczęcia nowej działalności.

„Wpisuje się to w naszą strategię biznesową na lata 2024–2028, a środki przeznaczone na ten cel mieszczą się w zapowiadanej w strategii kwocie 700 mln zł przeznaczonej na projekty transformacyjne do 2028 r. Projektem upstream w ramach grupy Unimot będzie kierował Grzegorz Pytel – doświadczony menedżer i ekspert rynku gazowego, co jest dowodem na to, jak bardzo poważnie myślimy o tym dziale naszej działalności” – przekonuje Sikorski.

Czytaj więcej

Unimot inwestuje w terminale paliwowe

Unimot dywersyfikuje działalność

Obecnie grupa Unimot, raportując wypracowywane wyniki finansowe, dzieli swoją działalność na dziewięć istotnych części. Większość z nich obejmuje handel, kolejno: paliwami ciekłymi, LPG, gazem ziemnym, energią elektryczną, bitumenami i paliwami stałymi. Grupa zarządza też stacjami paliw Avia, prowadzi działalność związaną z infrastrukturą i logistyką paliw oraz instalacjami fotowoltaicznymi. Tym samym wydobycie gazu może stać się jej dziesiątym kluczowym biznesem.

Celem takiego ruchu jest dalsza dywersyfikacja przyszłych źródeł przychodów. Prezes Unimotu, na podstawie dostępnych analiz spodziewa się w najbliższych latach znaczącego wzrostu rynku gazu zimnego. „To paliwo, uważane dotychczas za przejściowe w procesie transformacji energetycznej, bardzo dobrze współpracuje z odnawialnymi źródłami energii. Wierzymy w ten rynek i chcemy wykorzystać jego potencjał do poszerzenia łańcucha wartości naszej grupy” – podaje Sikorski.

W ubiegłym roku grupa Unimot sprzedała około 2,4 TWh gazu ziemnego, w tym około 2 TWh  odbiorcom końcowym. Docelowe uzyskanie dostępu do własnych złóż tego surowca ma być także zabezpieczeniem wolumenu dostaw dla klientów grupy.

Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Surowce i paliwa
Wkrótce KGHM i rynek poznają szczegóły dotyczące obniżenia podatku od miedzi
Surowce i paliwa
Zwiększenie wydobycia JSW niewiele pomoże