Enea kupi mniej węgla od Bogdanki

Enea zmniejsza zapotrzebowanie na węgiel z Bogdanki o ok. 934 tys. ton w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok minimalnych wolumenów - podała Bogdanka w komunikacie. Może to mieć wpływ na plan produkcyjny spółki w 2024 r.

Publikacja: 28.03.2024 14:40

Enea kupi mniej węgla od Bogdanki

Foto: materiały prasowe

Jak podała Bogdanka, otrzymała w tej sprawie pismo z Enea Trading, działającej jako pełnomocnik spółek Enea Wytwarzanie i Enea Elektrownia Połaniec. - W przedmiotowym piśmie pełnomocnik powołuje się na niezależne od jednostek wytwórczych GK Enea ograniczenia produkcji wprowadzone przez Operatora Systemu Przesyłowego — PSE, wynikające ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego m.in. na energię produkowaną z węgla kamiennego -czytamy w komunikacie. 

Bogdanka poinformowała, że podejmie działania na rzecz sprzedaży wolumenu węgla, pochodzącego ze zmniejszenia odbiorów węgla przez jednostki wytwórcze grupy Enea, na rynku krajowym i zagranicznym dla dotychczasowych i nowych odbiorców węgla.

Czytaj więcej

Rekordowe wyniki Bogdanki w cieniu podwyżek płac

- Jednocześnie należy pamiętać zarówno o występujących obecnie niesprzyjających warunkach rynkowych, wynikających z nadpodaży miałów energetycznych w Polsce, jak i sytuacji wojennej na rynku ukraińskim, która wpływa bezpośrednio na ukraińską infrastrukturę krytyczną i stabilność dostaw na potrzeby tego rynku - czytamy.

Bogdanka podała, że zmniejszenie wolumenu dostaw węgla do spółek z grupy Enea może mieć wpływ na obowiązujący na 2024 r. plan produkcyjny. - Jednocześnie spółka informuje, że posiada możliwości elastycznego kształtowania planu wydobycia w roku bieżącym z uwzględnieniem zapotrzebowania głównych odbiorców, w tym także posiada możliwości powiększenia poziomu wydobycia w przypadku zwiększenia tego zapotrzebowania — podała Bogdanka w komunikacie.

W styczniu Bogdanka podawała, że jej wstępny plan produkcyjny na 2024 r. to ok. 9 mln ton węgla.

Zgłoszenie Enei to efekt rosnących zwałów węgla przy elektrowniach i kopalniach. Na początku roku było to ponad 10 mln t.

Czytaj więcej

Enea chce milionów za nietrafioną inwestycję w Ostrołęce
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta