Jakie zadania stoją przed tymczasowym zarządem Orlenu?

Według analityków skupi się on na administrowaniu i na przeglądzie „dokonań” poprzedników. Spółka i Ministerstwo Aktywów Państwowych na razie na to pytanie nie odpowiedzieli.

Publikacja: 07.02.2024 15:21

Jakie zadania stoją przed tymczasowym zarządem Orlenu?

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Nowy zarząd Orlenu w obecnym składzie nie popracuje długo. Spółka informuje, że rada nadzorcza już uruchomiła postępowanie kwalifikacyjne dotyczące prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatom mają być opublikowane 14 lutego. Na razie nie wiadomo, czy konkurs obejmie 11 stanowisk w zarządzie, czyli tyle, ile dotychczas było obsadzonych w tym gremium, ani kiedy może być znany jego kolejny, już stały skład.

Czytaj więcej

Kim jest p.o. prezesa Orlenu?

Zadania

Orlen i Ministerstwo Aktywów Państwowych zapytaliśmy także o zadania, jakie ma realizować obecnie działające kierownictwo, ale na razie żadnych odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Specjaliści nie oczekują jednak od niego jakichś doniosłych działań. - Nowy tymczasowy zarząd Orlenu prawdopodobnie skupi się jedynie na administrowaniu spółką i grupą oraz na przeglądzie „dokonań” poprzedników. W szczególności w kręgu jego zainteresowania mogą być sprawy związane z fuzją koncernu z Lotosem i PGNiG - mówi Michał Kozak, analityk Trigon Dom Maklerski.

Zauważa, że na ostatnim nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu była możliwość pokazania, że Skarb Państwa pod obecnymi rządami będzie walczył o cofnięcie skutków tych połączeń. Tak się nie stało, co jednak w przyszłości nie wyklucza działań zmierzających do jakiejś formy modyfikacji elementów transakcji, po przeprowadzeniu audytu w grupie.

Według Kozaka, gdyby doszło do jakiejś formy cofnięcia dotychczasowych fuzji, Orlen mógłby osiągać znacznie słabsze wyniki finansowe niż dotychczas, a w konsekwencji m.in. płacić mniejsze dywidendy od wcześniej deklarowanych. Ponadto rewizji wymagałby bieżące i wieloletnie plany inwestycje.

Czytaj więcej

Miliardowe straty na fuzji Orlenu z Lotosem

Zarząd na dłużej

Kto wystartuje w konkursie na prezesa i członków zarządu Orlenu, na razie nie wiadomo. Obecnie faworytem, przynajmniej części analityków, zdaje się być Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Grupy Veolia, a wcześniej m.in. prezes Enei i członek zarządu Tauronu.

W mediach pojawiały się też kandydatury: Elżbiety Bieńkowskiej (w dwóch pierwszych gabinetach premiera Tuska pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego), Roberta Soszyńskiego (w latach 2008–2012 prezes PERN), Beaty Stelmach (była prezesem GE w Polsce i PZL-Świdnik) i Jacka Krawca (były prezes Orlenu). Nie można też wykluczyć, że w konkursie wystartuje Witold Literacki, od wtorku pełniący obowiązki prezesa Orlenu.

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje