Morski terminal przeładunkowy CO2 w Gdańsku, przedsięwzięcie, które wspólnie realizują Orlen, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskało unijne dofinansowanie w wysokości 2,54 mln euro (11 mln zł). Kwota ta zostanie przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji i studiów wykonalności łańcucha dostaw. Sama budowa ma być podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstanie instalacja o przepustowości 3 mln ton CO2 rocznie. Z tego po około 1 mln ton przypadnie: Orlenowi (na potrzeby z zakładu produkcyjnego w Płocku), Lafarge Cement oraz klientom zewnętrznym (w ramach świadczenia usług komercyjnych). Z nowego rozwiązania mają skorzystać branże, w których uniknięcie emisji CO2 jest trudne z powodów technologicznych, w tym w szczególności sektor hutniczy i cementowy. Założono, że CO2 będzie dostarczane do Gdańska z zakładów przemysłowych centralnej i północnej Polski, a następnie zostanie przeładowywane na statki i trafi do docelowych miejsc składowania zlokalizowanych pod dnem morza. Początkowo transport na terenie Polski ma odbywać się koleją, a docelowo rurociągiem. Terminów i kosztów realizacji nowej instalacji Orlen nie podał.

Wcześniej Orlen informował, że zależny PGNiG Upstream Norway przejmie 50 proc. udziałów w koncesji Polaris znajdującej się na Morzu Barentsa, jednym z najbardziej zaawansowanych norweskich projektów magazynowania CO2. Sprzedającym jest Horisont Energi AS. Wartości transakcji nie podano. Koncesja ma być wykorzystywana do zmagazynowania około 100 mln ton CO2. Podano, że to powinno umożliwić prowadzenie działalności magazynowej przez 12–25 lat.

Ponadto grupa Orlen sfinalizowała przejecie kilku farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC. Chodzi o instalacje w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim o łącznej mocy około 60 MW. Wartości tej transakcji również nie podano.