Ujęte w rozporządzeniu metanowym parametry nie mają szans na realizację przy zakładanej wielkości wydobycia węgla – podkreślili na branżowej konferencji Szkoła Eksploatacji Podziemnej przedstawiciele JSW, Bogdanki oraz Polskiej Grupy Górniczej. Przepisy w proponowanym przez UE rozporządzeniu metanowym wprowadzają normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla w 2027, a w 2031 – 3 tony.
– Polskie kopalnie emitują więcej – średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostaną więc obłożone karami za przekroczenie norm – podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG, największego producenta węgla kamiennego w Polsce z wydobyciem blisko 23 mln ton. Rogala ocenił, że wprowadzenie unijnego przepisu dotyczącego redukcji emisji metanu w proponowanym kształcie oznacza zamknięcie siedmiu kopalń PGG w 2027 r., a w 2031 r. kolejnych dwóch. Według niego zostałyby trzy z dzisiejszych 12 zakładów produkcyjnych należących do spółki, z których ostatni wydobywałby węgiel do 2037 r. – Nie ma technicznych rozwiązań, które pozwoliłby spełnić te wymogi – powiedział.
JSW szykuje rozwiązanie
Rozporządzenie zakłada – w obecnym kształcie – wyłączenie wydobycia węgla koksującego, który z kolei produkuje JSW. Na początku 2022 r. spółka podjęła decyzję o aktualizacji strategii, m.in. dotyczącą środowiska. – Jej elementem strategicznym jest metan i jego zagospodarowanie. Metan w naszej firmie skupiającej siedem zakładów stanowi 72 proc. ogólnej emisji śladu węglowego. Daje 5,5 mln ton CO2 rocznie. Do 2030 r. chcemy zmniejszyć ilość śladu węglowego o 30 proc. Rokiem bazowym jest 2018 r. – mówi wiceprezes JSW Edward Paździorko. Spółka chce podwyższyć poziom efektywności odmetanowania i zmniejszenia emisji wyrobisk górniczych.
Edward Paździorko wiceprezes JSW
– Pozwoli to wykorzystać ten metan do produkcji energii w 90 proc. już w 2025 r. Chcemy rozwijać także fotowoltaikę i wychwyt emisji przy szybach wentylacyjnych – mówi. JSW w 2022 r. odpowiadała za 363 mln ton metanu, z czego ponad 240 mln metanu emitowano wyrobiskami wentylacyjnymi, zaś 123 mln ton ujęto w stacjach odmetanowania, z czego 91 mln ton udało się wykorzystać gospodarczo. – Ponad 53 proc. sprzedaliśmy do odbiorców zewnętrznych, 21 proc. wykorzystano z własnych układów, zaś 26 proc. trafiło do atmosfery.