W podziemnym magazynie gazu w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie) można obecnie tworzyć zapasy surowca sięgające 1,3 mld m sześc. Dzięki planowanej rozbudowie wzrosną one do 2,1 mld m sześc. Tym samym pojemność wszystkich magazynów gazu należących do PGNiG, i jednocześnie jedynych jakie funkcjonują w naszym kraju, wzrośnie z obecnych 3,23 mld m sześc. do 4,03 mld m sześc. To dużo zważywszy, że krajowe zużycie błękitnego paliwa wynosi około 20 mld m sześc. rocznie.

Czytaj więcej

Polska zużywa coraz więcej gazu i ropy

- Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25 proc., czyli dodatkowe 800 mln m sześc. - mówi cytowana w komunikacie prasowym Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG. Dodaje, że dzięki temu nasz kraj będzie bardziej odporny na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie. - Inwestując w infrastrukturę magazynową, zwiększamy potencjał polskiego rynku gazu. Będzie to jeden z priorytetowych obszarów działalności koncernu multienergetycznego, który budujemy wspólnie z PKN Orlen i Grupą Lotos - twierdzi Waksmundzka-Olejniczak.

W ramach rozbudowy magazynu w Wierzchowicach zostaną m.in. wykonane trzy nowe odwierty do zatłaczania i odbioru błękitnego paliwa, rozbudowana instalacja do osuszania gazu i zainstalowane dodatkowe agregaty sprężające do tłoczenia gazu. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 385 mln zł, a czas jej realizacji wyniesie do 30 miesięcy.

Magazynami gazu należącymi do PGNiG zarządza jego firma zależna Gas Storage Poland, która posiada status operatora systemu magazynowania i zgodnie z obowiązującymi przepisami udostępnia pojemności wszystkim zainteresowanym podmiotom. Koncern posiada obecnie pięć magazynów złożowych (Husów, Strachocina, Swarzów, Brzeźnica i Wierzchowice) i dwa magazyny kawernowe (Mogilno i Kosakowo).