Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Litwa jest jednym z tych krajów, w których Orlen planuje w najbliższych latach szczególnie duże inwestycje. Kluczowe dotyczą biznesów rafineryjnego i energetycznego. – Niebawem rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej w Możejkach o mocy 57 MW, która pokryje 30 proc. zapotrzebowania na prąd tego obiektu. Będzie ona zakończona w ciągu dwóch lat – mówi nam Daniel Obajtek, prezes Orlenu, po zakończonych rozmowach z premier Litwy Ingridą Šimonyt?. Podkreślił, że spółka chce także zabiegać o pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych w bałtyckiej strefie ekonomicznej Litwy. – Pierwsze wnioski złożymy na aukcji, która powinna odbyć się w 2023 r., na projekty o mocy 700 MW. Kolejne wnioski będziemy mogli złożyć w 2024 i 2025 r., kiedy uwolnione zostaną kolejne obszary lokalizacyjne – ujawnił Obajtek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.