Wszystko będzie zależeć od jakości ofert. Dziś priorytetem jest tryb negocjacji – mówi „Parkietowi” Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.
Memoranda pobrały na razie 22 podmioty. Są wśród nich zagraniczni inwestorzy branżowi. Resort skarbu zaprosił chętnych do składania wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police w połowie maja.
Pierwotnie miał czekać na oferty do 28 czerwca, ale zgodził się na przesunięcie terminu na wniosek potencjalnych inwestorów. Skarb Państwa planuje sprzedać od 10 do 50,67 proc. ZA Puławy i od 10 do 59,41 proc. ZCh Police. Decyzja w sprawie ofert wstępnych ma zapaść do 30 sierpnia.
Jak mówi „Parkietowi” Leszkiewicz, resort skarbu wstrzymuje się na razie z decyzją dotyczącą ponownego uruchomienia prywatyzacji spółek z tzw. I grupy chemicznej, tj. Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie oraz Ciechu. MSP czeka na wyniki tych firm za II kwartał.
– W drugim półroczu zapadną decyzje o tym, co dalej – mówi wiceminister. – W tej chwili mamy uchwałę walnego Zakładów Azotowych Kędzierzyn o skierowaniu emisji nowych akcji do Zakładów Azotowych w Tarnowie. Gdyby spółki się porozumiały, uznając, że jest biznesowe uzasadnienie takiej konsolidacji, miałoby to wpływ na dalsze decyzje prywatyzacyjne.