Po przeanalizowaniu wyników badań otoczenia konkurencyjnego łączących się spółek oraz zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami podmiotów bezpośrednio związanych z rynkiem, na którym działają, Prezes UOKiK wydała decyzję zakazującą przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną kontroli nad spółką Energa.
Jak czytamy w komunikacie wnioski z przeprowadzonego postępowania jednoznacznie wskazują, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na szeroko rozumianym rynku energii elektrycznej. Zdaniem UOKiK, połączenie posiadającej silną pozycję na rynku grupy PGE ze spółką Energa, skutkowałoby utworzeniem podmiotu, który niezależnie od konkurentów i kontrahentów dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii. Zapłaciliby za to wszyscy odbiorcy, także konsumenci.
PGE złożyła wniosek o zbadanie transakcji 20 października 2010 r. Spółka chce za 84,19 proc. akcji Energii zapłacić ok 7,5 mld zł. Zgodnie z prawem Urząd ma 60 dni na zbadanie wniosku, ale termin ulega przesunięciu, jeśli wymagane jest dostarczenie dodatkowych informacji. Średni czas badania transakcji przez UOKiK w 2010 r. wynosił 53 dni.
Jak już pisaliśmy Ministerstwo Skarbu Państwa jak i PGE spodziewały się decyzji jeszcze w 2010 r. Jednak z powodu wymaganego przez UOKiK dostarczenia kolejnych dokumentów termin kilka razy się przesuwał.
Prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel od marca 2010 r. sygnalizowała, że transakcja może doprowadzić do zbytniego umocnienia pozycji PGE na polskim rynku energetycznym, a po przejęciu Energii jej udział przekroczy 40 proc.