Przewiduje ona przeprowadzenie konsolidacji w ramach jednej grupy kapitałowej w podziale na dwa etapy. W pierwszym etapie, który rozpocznie się po podwyższeniu kapitału, strony będą dążyć m. in. do maksymalizacji synergii kosztowych, budowy kompletnego elastycznego portfela produktowego w obszarze nawozów, osiągnięcia wzrostu efektu skali oraz usprawnienia działania grupy w zakresie zdolności produkcyjnych w obszarze amoniaku i kwasu azotowego, optymalizacji logistyki oraz zapewnienia grupie trwałej poprawy pozycji konkurencyjnej i warunków stabilnego rozwoju na globalnym rynku nawozowo-chemicznym.
Połączenie będzie koordynowane przez wspólnie powołany w tym celu komitet do spraw konsolidacji, składający się w równej liczbie z przedstawicieli spółek. Jego zadaniem, obok ogólnej kontroli przebiegu realizacji umowy oraz zapewnienia bieżącej współpracy, będzie przygotowanie szczegółowego planu fuzji, przy którego opracowaniu zostaną uwzględnione założenia i cele drugiego etapu konsolidacji.
Zarządy spółek w ramach swoich kompetencji korporacyjnych będą rekomendować właściwym radom nadzorczym, aby w terminie rejestracji podwyższenia kapitału w skład zarządu każdej ze spółek, w liczbie 4 albo 6 osób, wchodziła ta sama liczba przedstawicieli obu spółek.
Strony uzgodniły również zasady dotyczące stosowania nazwy handlowej Grupa Azoty oraz dodanie jej do oznaczenia firm niektórych spółek wchodzących w skład grupy oraz ujednolicenia roku obrotowego tych spółek tak, by odpowiadał rokowi kalendarzowemu.
Zgodnie z umową, w celu zwiększenia stabilności akcjonariatu i pozyskania inwestorów długoterminowych, zamiarem zarządu Azotów Tarnów będzie rekomendowanie w przyszłości WZ Azotów Tarnów podejmowania uchwał w sprawie wypłaty dywidendy w kwocie na poziomie 40% do 60% jednostkowego zysku netto Azotów Tarnów za dany rok obrotowy.