Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce ograniczyć liczbę firm, które dziś wchodzą w skład grupy kapitałowej. Obecnie posiada udziały w aż 53?podmiotach. Do końca przyszłego roku liczba firm zależnych ma spaść do około 14. Dlaczego? – Jednym z kluczowych obszarów naszej krótkoterminowej strategii, obok wzrostu wydobycia ropy i gazu oraz rozszerzenia oferty dla klientów, jest optymalizacja kosztów działalności całej grupy. Aby osiągnąć ten cel, musimy m.in. część firm skonsolidować, a inne sprzedać – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.
Nowe wyzwania
Dla zarządu PGNiG jednym z największych wyzwań może być połączenie sześciu spółek dystrybucyjnych, które zapewniają grupie kilkanaście procent przychodów i stosunkowo wysokie zyski. Chodzi o Dolnośląską, Górnośląską, Karpacką, Mazowiecką, Pomorską i Wielkopolską Spółkę Gazownictwa. Podmioty są właścicielami około 120 tys. km gazociągów dystrybucyjnych. Uchwałę w sprawie połączenia zarząd PGNiG podjął w lutym. Dotychczasowe spółki dystrybucyjne stracą osobowość prawną i zostaną przekształcone w oddziały. – Połączenie, które właśnie się rozpoczyna, pozwoli na znaczące obniżenie kosztów, w tym na wspólne i oszczędniejsze zakupy, dokładnie planowane inwestycje, lepiej kontrolowane finanse czy ujednolicenie procedur obsługi klienta – przekonuje Piotrowska-Oliwa.
W PGNiG trwają prace analityczne dotyczące połączenia Operatora Systemu Magazynowania (zarządza podziemnymi magazynami gazu) i Investgas (specjalizuje się m.in. w projektowaniu i budowie magazynów i gazociągów). Po jego zakończeniu zarząd zdecyduje o dalszym harmonogramie działań.
W PGNiG trwają też analizy dotyczące konsolidacji firm i oddziałów zagranicznych prowadzących poszukiwania ropy i gazu. Chodzi zwłaszcza o projekty realizowane przez POGC Libya, PGNiG Norway, Oddział PGNiG w Egipcie oraz Oddział PGNiG w Pakistanie. – Po przyjęciu optymalnej koncepcji organizacji naszej działalności zagranicznej przyjmiemy szczegółowy harmonogram działań w tym zakresie – twierdzi Piotrowska-Oliwa.
Co dotychczas zrobiono?
Działania zmierzające?do ograniczenia liczby firm zależnych PGNiG rozpoczęło kilka miesięcy temu. W ich wyniku?doszło do połączenia w jeden podmiot, o nazwie Exalo Drilling, sześciu firm wiertniczo-serwisowych, które miały swoje siedziby w Krakowie, Jaśle, Krośnie, Pile i Zielonej Górze. Dzięki temu powstała jedna z największych firm z branży wiertniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie trwają prace przygotowujące Exalo Drilling do przeprowadzania publicznej oferty akcji. Planowany debiut na GPW to pierwsze półrocze tego roku.