Polskie LNG. Gaz dla całego regionu

Z analizy firmy doradczej EY wynika, że na budowie terminalu skroplonego gazu LNG w Świnoujściu skorzysta nie tylko Polska.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:44 Publikacja: 04.07.2013 06:00

Może stać się on ważnym elementem strategii energetycznych takich państw jak Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia czy Finlandia. Każdy z tych krajów jest dziś znacznie bardziej niż Polska uzależniony od importu z Rosji. W ocenie specjalistów z EY na naszym terminalu skorzystać mogą nawet Czesi, Szwedzi i Duńczycy.

Warunkiem jest budowa gazociągów. Według ekspertów EY pomiędzy Polską a Litwą może powstać połączenie o przepustowości do 3 mld m sześc. rocznie. Na granicy z Czechami nowy gazociąg powinien przesyłać 2,5 mld m sześc., a ze Słowacją nawet do 5 mld m sześc. Z kolei do Danii przez Morze Bałtyckie może płynąć do 3 mld m sześc. gazu.

2,76 mld zł ma kosztować budowa terminalu na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu.

Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG, firmy odpowiedzialnej za budowę terminalu w Świnoujściu, zauważa, że na świecie dynamicznie rośnie znaczenie usług związanych z przeładunkiem LNG na mniejsze jednostki i dostarczaniem go do małych, tzw. satelitarnych, terminali. Polska spółka bierze pod uwagę prowadzenie tego typu działalności, ale w dalszej kolejności. Obecnie realizowany pierwszy etap inwestycji zakłada wydatkowanie 2,8 mld zł, dzięki którym powstaną obiekty umożliwiające sprowadzanie drogą morską 5 mld m sześc. gazu rocznie. Taki wolumen ma przede wszystkim zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski już od przyszłego roku.

5 mld m sześc. gazu rocznie będzie można sprowadzać poprzez terminal w Świnoujściu.

– Dodatkowe funkcjonalności są możliwe do wprowadzenia w kolejnym etapie działania instalacji. Rozbudowa terminalu LNG do 7,5 mld m sześc. rocznie pozwoli zmienić charakter naszego terminalu z importowego, jakim będzie w pierwszym etapie funkcjonowania, na importowo-dystrybucyjny – zauważa Wardziński.

Przypomina, że na przełomie 2012 i 2013 r. Polskie LNG przeprowadziło badanie rynku, w trakcie którego wiele firm wykazało duże zainteresowanie rozbudową terminalu w Świnoujściu. Uczyniły to m.in. przedsiębiorstwa z krajów skandynawskich, nadbałtyckich i z Niemiec. Dla nich szczególnie atrakcyjna okazała się możliwość reeksportu poprzez przeładunek LNG na mniejsze statki.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu