Wypowiedź tę uzupełnił drugi z wiceprezesów Azotów Witold Szczypiński.: – To prawda, że koncentrujemy się teraz na rozwoju organicznym, ale zawsze będziemy obserwować otoczenie w poszukiwaniu okazji – zaznaczył.
Grupa Azoty jest natomiast aktywna na rodzimym rynku. Parafowała już ze Skarbem Państwa projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji kopalni siarki Siarkopol w Grzybowie. Analitycy szacują wartość tej transakcji na około 350 mln zł. Wiadomo też, że zależne Zakłady Azotowe Puławy negocjują przejęcie od Ciechu producenta środków ochrony roślin Organikę–Sarzyna. Poza tym Azoty aktywnie poszukują źródeł surowców – zależne Police chcą kupić złoża fosforytów zlokalizowane w Afryce.
Komisja Skarbu Państwa rozważała wczoraj, czy w Sejmie powinna odbyć się kolejna debata o próbie przejęcia Azotów przez rosyjski Acron i przyszłości polskiej spółki. Posłowie negatywnie zaopiniowali ten projekt. Obecny na posiedzeniu Paweł Tamborski, wiceminister skarbu, zapewnił, że resort nie ma w planach sprzedaży akcji Grupy Azoty. W państwowych rękach znajduje się obecnie 33 proc. kapitału tej spółki. Jednocześnie Komisja Ustawodawcza miała rozpatrzeć poselski projekt uchwały o zachowaniu przez państwo szczególnych uprawnień w Azotach. Autorzy projektu w ostatniej chwili zrezygnowali jednak realizacji tego punktu obrad.