Brazylijczycy mieli opcję odkupu 51 proc. udziałów w cennym złożu. Na mocy zawartego właśnie porozumienia zgodzili się zrezygnować z tego uprawnienia, a w zamian rekompensaty będą mieć wyłączność na przerób całej rudy wydobywanej w kopalni Victoria z wynagrodzeniem „net smelter return royalty". To 2,25 proc. od przychodów pomniejszonych o koszty transportu i przerobu hutniczego. Będzie też przerabiać rudę z innych kopalni KGHM International leżących w rejonie Sudbury.

Niewyjaśniona sytuacja z Vale powodowała, że KGHM  International nie był skory, by rozpoczynać prace nad budową kopalni szybowej na złożu Victoria.

– Dzięki rozwiązaniu kwestii opcji możemy przystąpić do realizacji projektu. Prace nad pogłębianiem szybu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a wydobycie rozpocznie się za 4–5 lat – komentuje Maciej Koński, dyrektor departamentu ds. rozwoju bazy zasobowej KGHM. Na tym etapie koncern nie podaje, ile wyniosą nakłady inwestycyjne. KGHM jest w trakcie załatwiania formalności, dotyczących zgody na eksploatację złoża – m.in. negocjuje z Indianami.

Zasoby geologiczne złoża Victoria są szacowane na 14,5 mln ton rudy zawierającej 2,5 proc. miedzi, 2,5 proc. niklu. KGHM informował również o odkryciu znacznych ilości palladu i platyny.

Najważniejszym aktywem KGHM International jest kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile. Wydobycie ma ruszyć w przyszłym roku, a nakłady inwestycyjne są szacowane na 3,9 mld USD. Niskokosztowa kopalnia odkrywkowa ma dostarczać ponad 200 tys. ton miedzi rocznie.