– Trwają intensywne prace nad wypracowaniem mechanizmów poprawy efektywności ekonomicznej projektu. Ministerstwo oczekuje, że w ciągu najbliższych tygodni spółka przedstawi opinii publicznej wyniki toczących się w tej chwili prac – dowiedzieliśmy się od Magdaleny Kobos, dyrektor biura komunikacji w resorcie skarbu.
Projekt mogą wesprzeć Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Inwestycje Rozwojowe. Według naszych informacji w grę wchodzą również inne formy wsparcia Opola.
Analitycy zwracają jednak uwagę, że nawet zapewnienie finansowania to dopiero jeden z etapów do realizacji projektu. Trzeba również wysiłku ze strony konsorcjum firm budowlanych – Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa.
– Do formalnego uruchomienia projektu w Opolu konsorcjum nie będzie potrzebowało gwarancji, ponieważ przy podpisaniu umowy wniosło do PGE kaucję pieniężną. Jednak konsorcjum potrzebna będzie gwarancja zwrotu zaliczki, by wypłacona mogła zostać jej druga, większa część – mówi jeden z analityków specjalizujących się w branży budowlanej.
Wyjaśnia, że budowlane trio będzie musiało przedstawić gwarancję zwrotu drugiej części zaliczki, a następnie gwarancję należytego wykonania, żeby zwolnić gotówkę, która leży obecnie w PGE. – Jeśli chodzi o możliwości ich uzyskania, to jestem sceptyczny – podsumowuje.