Zakłady Azotowe Puławy jeszcze w tym roku mogą przejąć od Ciechu Organikę Sarzyna, specjalizującą się w produkcji żywic i środków ochrony roślin. To najcenniejszy instrument w procesie dezinwestycji Ciechu. Szacowana przez analityków wielkość transakcji jest jednak bardzo zróżnicowana i waha się od 300 mln do nawet pół miliarda złotych.
Organika poprawi wyniki
To właśnie cena wpłynie na to, czy Ciech zdecyduje się na rychłą sprzedaż Organiki. – Jesteśmy w trakcie negocjacji. Jeśli zakończyłyby się one powodzeniem, to jest szansa, aby sfinalizować tę transakcję jeszcze w tym roku – podkreśla Grzegorz Kulik, rzecznik ZA Puławy. Taki scenariusz byłby korzystny dla Puław, według bowiem zapowiedzi prezesa Ciechu spółka w kolejnych latach może być wyceniana o wiele wyżej niż dziś. Organika Sarzyna wdraża program poprawy efektywności i jej EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) ma z roku na rok dynamicznie rosnąć.
Również analitycy twierdzą, że już w przyszłym roku Ciech mógłby uzyskać wyższą cenę za swoje aktywa, dlatego przewidywali, że do transakcji nie dojdzie w tym roku. Co prawda prognoza DM BDM zakłada, że ten rok będzie słabszy dla Organiki ze względu na trudną sytuację na rynku żywic, ale kolejne lata powinny przynieść zdecydowaną poprawę jej wyników. BDM szacuje, że EBITDA spółki wzrośnie w 2014 r. do 72,9 mln zł z 52,1 mln zł wypracowanych w 2012 r.
Lokalny konflikt
Tymczasem na sprzedaży spółki cieniem się kładzie konflikt między zarządem Organiki Sarzyna a związkami zawodowymi. Powodem sporu jest wypowiedzenie przez spółkę umowy zawartej z miejscowym Zakładem Doświadczalnym Organika na dostawę tzw. czynników energetycznych, w tym m.in. wody, azotu i sprężonego powietrza. – To rozbój w biały dzień. Naszym zdaniem decyzje zarządu zmierzają do likwidacji Zakładu Doświadczalnego w sposób celowy, noszący znamiona sabotażu ekonomicznego i działają na niekorzyść samej Organiki – twierdzi Józef Woźny, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce. Jednocześnie złożył on wniosek do prokuratury o sprawdzenie, czy nie zachodzą tu przesłanki przestępstwa gospodarczego. – W opinii zarządu Organiki Sarzyna zarzuty przedstawione w piśmie są bezpodstawne, a uzasadnienie mija się z prawdą – przekonuje z kolei Sylwia Przytulska, rzeczniczka Ciechu.