Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dokładnie 40 proc. udziałów w koncesji o nazwie PL 799 trafiło do PGNiG Upstream International, spółki należącej do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Firma będzie na niej pełnić funkcję operatora. Po 20 proc. udziałów przydzielono z kolei norweskim firmom Statoil i Explora oraz niemieckiemu VNG. Koncesja PL 799 zlokalizowana jest na Morzu Norweskim.
Obecnie grupa PGNiG posiada w Norwegii 18 koncesji, wliczając w to właśnie otrzymaną. Na dwóch z nich jest operatorem, a na pozostałych posiada mniejszościowe udziały. Co ważniejsze, na obszarach określanych jako Skarv, Vilje, Morvin i Vale prowadzone jest wydobycie ropy i gazu. Z kolei złoża Snadd i Gina Krog znajdują się na etapie zagospodarowania. Na koniec ubiegłego roku PGNiG posiadało w Norwegii 79 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) zasobów, określanych według międzynarodowej terminologii jako 2P.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.