Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku PKN Orlen chce przeznaczyć na inwestycje 3,8 mld zł. To podobna kwota do wydatkowanej w roku ubiegłym. Obecnie zarząd zamierza jednak zwiększyć wydatki na rozwój swoich podstawowych biznesów (do 2,5 zł), a zmniejszyć na remonty i modernizacje (do 1,3 mld zł). W pierwszym z tych obszarów najwięcej pieniędzy koncern przeznaczy na kontynuacje budowy elektrociepłowni w Płocki i Włocławku oraz tzw. instalacji metatezy w Płocku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.