Jak wynika z naszych informacji pozyskanych z dwóch niezależnych źródeł, kopalni poważnie przygląda się chemiczny Synthos, kontrolowany przez jednego z najbogatszych Polaków – Michała Sołowowa. Synthos jest naturalnym kandydatem na nabywcę Brzeszcz, bo od lat pozyskuje stąd surowiec. Kopalnia jest połączona z oświęcimskimi zakładami chemicznymi specjalnym rurociągiem, którym płynie metan. Chemiczna spółka do celów energetycznych wykorzystuje też węgiel. Nie udało nam się jednak uzyskać komentarza od przedstawicieli Synthosu.

Na rynku pojawiły się ponadto spekulacje, że złożenie oferty na zakup Brzeszcz rozważa czeski koncern energetyczny EPH. – Nie komentujemy medialnych spekulacji – ucina Daniel Castvaj, rzecznik EPH. Koncern prowadzi już w Polsce działalność wydobywczą. Kilka lat temu przejął od Kompanii Węglowej kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Droga do odzyskania rentowności Silesii jeszcze się nie zakończyła, niemniej już dziś zakład ten stawiany jest za wzór dla nieefektywnych kopalń państwowych.

Jeszcze na początku roku możliwość zakupu kilku kopalń, w tym Brzeszcz, deklarował biznesmen Krzysztof Domarecki – twórca potęgi giełdowej Seleny produkującej chemię budowlaną. Dziś patrzy jednak na projekt bardzo sceptycznie. – Raczej nie będziemy zainteresowani złożeniem oferty na tę kopalnię – podkreśla Domarecki. – W styczniu zaproponowaliśmy nasz udział w rozwiązaniu problemów polskiego węgla. Okazało się jednak, że obecny rząd nie jest zainteresowany współpracą w tym zakresie z prywatnymi przedsiębiorcami – wyjaśnia Domarecki. Zwraca też uwagę, że nowy nabywca Brzeszcz będzie musiał borykać się z silnymi związkami zawodowymi. – Inwestor będzie więc narażony nie tylko na ryzyko biznesowe, ale i na zmienne uwarunkowania polityczne – kwituje biznesmen.

Związkowcy z Brzeszcz mówią wprost: – Nie jesteśmy zainteresowani prywatyzacją kopalni. Rząd obiecał nam, że Brzeszcze trafią do spółki energetycznej z udziałem Skarbu Państwa i tego się trzymamy – podkreśla Stanisław Kłysz, wiceszef górniczej „Solidarności".

Termin na składanie ofert w przetargu na zakup Brzeszcz, ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, mija 10 września.