Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od 2011 r. ceny węgla energetycznego ARA były w trendzie spadkowym, który prawdopodobnie zakończył się na początku 2016 r. Pięcioletni trend spadkowy cen, przy relatywnie stabilnej bazie kosztowej, skokowo pogorszył rentowność kopalń i grozi płynności finansowej.
Przez ostatnie lata akcjonariusze kopalń odczuwali negatywne konsekwencje tego, co działo się na globalnym rynku cen węgla. Ostatnie miesiące 2016 r. mogą przynieść odwrócenie tych negatywnych tendencji. Wyraźna zwyżka cen węgla energetycznego ARA sygnalizuje fundamentalną zmianę w postrzeganiu kopalń, choć jak zwykle blisko końca długotrwałego trendu i zarazem początku nowego niepewność co do trwałości tendencji jest znacząca. Warto dodać, że globalny indeks surowców CRB również na początku 2016 r. ustanowił wieloletni dołek i odbija, uwiarygodniając tym samym korzystne tendencje na rynku węglu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.