Zostały przeprowadzone m.in. badania hydrogeologiczne, geologiczno-inżynierskie i gazowe, które pozwolą na dokładną analizę podłoża geologicznego. Prace realizowane były w ramach koncesji rozpoznawczej udzielonej Spółce w czerwcu 2014 roku. Łącznie w ramach ww. koncesji wykonano trzy odwierty.

Na podstawie przeprowadzonego wiercenia badawczego, wydobywcza spółka należąca do energetycznej grupy Enea planuje stworzenie dodatku do dokumentacji geologicznej, opracowanie projektu zagospodarowania złoża Ostrów oraz wystąpienie, w I kwartale 2017 roku, do Ministra Środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji wydobywczej.

Pozyskanie nowych zasobów to jeden ze strategicznych celów LW Bogdanka.  Dzięki uzyskaniu dostępu do zasobów złoża Ostrów, zasoby operatywne Spółki mogą wzrosnąć o ok. 200-350 mln ton (w zależności od warunków koncesji wydobywczej), wobec ok. 230 mln ton obecnie. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z ok. 2042 roku (przy obecnym poziomie wydobycia) do nawet 2080 roku.

Spółka posiada również koncesję rozpoznawczą na złoże Orzechów oraz kontynuuje starania o koncesję wydobywczą na złoże K-6, K-7. W tym ostatnim pierwszeństwo na staranie się o koncesję posiada australijska spółka Prairie Mining Limited. Wniosek o nią Australijczycy chcą złożyć w I połowie 2017 r.