Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Woźniak, prezes PGNiG, zapewnia, że kontrakt na dostawy gazu dla ERU Trading jest rozwojowy.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie dostarczało gaz ziemny na Ukrainę dzięki rozpoczętej właśnie współpracy z ERU Trading, jednym z największych prywatnych sprzedawców surowca w tym kraju. Finalnymi odbiorcami będą firmy przemysłowe. – To rozwojowy kontrakt, zapewniający nam sprzedaż gazu na Ukrainie. Poprzedziły go dostawy testowe, które zakończyły się pełnym powodzeniem – powiedział „Parkietowi" Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Spółki nie podały, ile błękitnego paliwa może trafić na Ukrainę ani w jakim okresie będą realizowane dostawy. Nie ujawniono też, jaka może być wartość umowy. Wiadomo jedynie, że PGNiG będzie realizowało fizyczne dostawy surowca poprzez gazociąg przechodzący przez Hermanowice na granicy polsko-ukraińskiej. Dziś techniczne możliwości eksportu błękitnego paliwa poprzez ten punkt w kierunku wschodnim wynoszą około 5 mld m sześc. rocznie. Dla porównania roczne zużycie gazu nad Wisłą wynosi około 16 mld m sześc., a u naszych sąsiadów 38,4 mld m sześc. (dane za 2014 r.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.