Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Blok węglowy w ostrołęckiej siłowni może być jedną z pierwszych nowych inwestycji realizowanych w ramach wsparcia tzw. rynku mocy. Kiedy liczycie na pierwszy przetarg i czy zgłosicie do niego swój projekt?
Mechanizmy wsparcia nowych bloków konwencjonalnych są potrzebne dla zagwarantowania stabilności dostaw energii elektrycznej w nadchodzących latach. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące ostatecznego kształtu ustawy o rynku mocy, który ma wesprzeć energetykę konwencjonalną. Będziemy brać w nich aktywny udział. Ministerstwu Energii zależy, by ustawę uchwalić w tym roku, by weszła w życie od pierwszego stycznia 2017 r. Jednak pozostaje jeszcze kwestia notyfikacji w Komisji Europejskiej. Dlatego nie wykluczam, że pierwszy przetarg odbyłby się dopiero pod koniec przyszłego roku lub nawet na początku 2018 r. Prawdopodobnie zgłosimy projekt już wtedy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.