Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdaniem Stefana Dzienniaka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, w najbliższym czasie można się spodziewać wzrostu cen stali. Na przełomie marca i kwietnia br., po długotrwałym spadku, ceny stali zaczęły gwałtownie rosnąć. Jak wynika z danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, w około dziesięć tygodni podstawowe wyroby (pręty, blachy i profile konstrukcyjne) podrożały o 15–20 proc. Późniejsza korekta ścięła ceny o 7–9 proc. – W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem spadku cen i stabilizacją. Naszym zdaniem nie ma podstaw do obniżki. Przeciwnie, huty już zapowiedziały podniesienie cen, wystarczy zobaczyć, jak mocno wzrosły ostatnio notowania węgla koksującego, używanego do produkcji w hutach zintegrowanych (produkujących stal z rudy, a nie przetopu złomu – red.) – wskazuje Dzienniak.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.