Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełda stworzy listę rankingową na najbliższą rewizję według struktury akcjonariatu spółek na dzień 18 listopada, jednak zgodnie z przyjętą w marcu tego roku nową metodologią dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (czyli chodzi o sesje od 14 do 18 listopada).
Analitycy DM BZ WBK i Trigon DM zgodnie prognozują, że z 20-proc. prawdopodobieństwem JSW zastąpi Eneę. Zdaniem Trigona taki scenariusz występuje tylko w przypadku wylosowania i uwzględnienia cen z 18 listopada, więc bardziej realne jest pozostawienie składu indeksu bez zmian. Jeżeli jednak dojdzie do tej zmiany, to JSW, które w marcu 2015 r. opuściło WIG20, powróci do niego z wagą 2,7 proc. (według prognoz Trigona) albo 2,5 proc. (według DM BZ WBK). Gdyby tak się stało, to węglowa spółka, której akcje od początku roku podrożały aż o 665 proc., znalazłaby się w okolicach 13. miejsca pod względem udziału w WIG20.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo chwilowo niesprzyjających warunków zewnętrznych węgierski koncern wierzy, że w średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie. W efekcie dużo inwestuje i dąży do wytwarzania produktów chemicznych o wysokiej wartości dodanej.
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.