Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
WIG-Paliwa | Indeks ciągle zyskuje na wartości. Od początku roku kurs indeksu WIG-Paliwa, w skład którego wchodzą spółki zajmujące się przetwórstwem ropy oraz poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu, systematycznie zyskuje na wartości. To przede wszystkim efekt dużego popytu na akcje PKN Orlen oraz zwyżki ich ceny. Wystarczy zauważyć, że obecnie udział walorów koncernu w indeksie wynosi aż 65 proc. To oznacza, że zmiany ich ceny nadal będą decydować o kursie WIG-Paliwa. Istotny wpływ na notowania indeksu mają jeszcze jedynie papiery PGNiG. Ich udział to z kolei prawie 24 proc. Akcje innych spółek mają w indeksie góra kilka procent. TRF
Ten rok dla największych giełdowych spółek działających w branży ropy i gazu był udany. Stosunkowo dobre wyniki osiągały koncerny rafineryjne PKN Orlen, Grupa Lotos i MOL. Dość dobrze wiodło się również Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu. Ze względu na niskie ceny ropy powodów do zadowolenia na pewno nie miał Serinus Energy, który wpływy osiąga jedynie z wydobycia surowców. Wreszcie trudno jakichkolwiek pozytywnych zmian w prowadzonej działalności operacyjnej doszukać się w Petrolinveście.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.