Dla zarządu PCC Rokita głównym celem na 2017 r. jest realizacja inwestycji pozwalających na wzrost potencjału produkcyjnego i wprowadzenie na rynek nowych wyrobów, zwłaszcza specjalistycznych zapewniających osiąganie wysokich marż. Zgodnie z obecnie obowiązującym prospektem obligacyjnym w latach 2016–2018 grupa chce wydać na ten cel 440 mln zł. W ciągu trzech kwartałów 2016 r. nakłady wyniosły ponad 100 mln zł.
– Mamy ambicję w najbliższych latach utrzymać tempo w inwestycjach. Nie możemy wykluczyć zwiększenia rocznych wydatków na inwestycje – mówi Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita. Dodaje, że będą one związane głównie z kontynuacją rozpoczętych inwestycji w obszarze poliuretanów.
Większe moce
Duże nadzieje zarząd wiąże z uruchomioną w pierwszej połowie 2016 r. instalacją prepolimerów, jedną z trzech największych obecnie funkcjonujących w Polsce. – Pozwoli nam ona na produkcję grupy tworzyw, stosowanych w takich gałęziach przemysłu, jak m.in. budownictwo, motoryzacja czy branża meblarska – twierdzi Zdon. W 2016 r. firma rozpoczęła budowę instalacji do produkcji polioli poliestrowych i systemów poliuretanowych. Dzięki niej chce poszerzyć swój portfel o poliole, stosowane do wytwarzania produktów dla branży budowlanej w obszarze izolacji. – Zamierzamy także wprowadzić do oferty systemy poliuretanowe, dedykowane branży budowlanej oraz chłodnictwu. Rozruch instalacji planowany jest na początek 2017 r. – informuje Zdon.
Poza inwestycjami w obszarze poliuretanów, PCC Rokita buduje także nową, uniwersalną instalację do produkcji szerokiej gamy wyrobów fosforopochodnych. Nowe produkty znajdą zastosowanie m.in. w branży budowlanej, meblarskiej oraz motoryzacyjnej. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na drugą połowę 2017 r.
Ekspansja w Azji
– W 2017 roku mamy ambicje wykorzystać szanse na rozwój w obszarze Azji dzięki możliwościom, jakie stwarzają nasze dwie spółki w tamtym rejonie. W szczególności duże nadzieję wiążemy z produkcyjną spółką, której udziały zakupiliśmy – mówi Zdon. Chodzi o nabyte w grudniu udziały w firmie chemicznej IRPC Polyol w Bangkoku. Jej roczny potencjał wytwórczy sięga kilkudziesięciu tysięcy ton różnych produktów z branży poliuretanowej. IRPC Polyol dostarcza je głównie do szeroko pojętej branży budowlanej, a także chłodniczej, obuwniczej i meblarskiej. Większość sprzedaży IRPC Polyol stanowi eksport. Głównymi kierunkami sprzedaży zagranicznej są kraje Azji Południowo – Wschodniej i Indii. IRPC Polyol posiada także klientów w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.