W II kwartale Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało 5,63 mld m sześc. gazu ziemnego. To o 19,5 proc. więcej niż w tym samym czasie 2016 r. Wzrost sprzedaży błękitnego paliwa zanotowano niemal we wszystkich istotnych obszarach prowadzonej działalności. Wyjątkiem był handel na TGE, który zmalał o 10,5 proc.
PGNiG wzrost wolumenowy zanotowało także w segmencie dystrybucji gazu. Zależna Polska Spółka Gazownictwa przesłała do końcowych odbiorców 2,44 mld m sześc. błękitnego paliwa. To oznaczało wzrost dystrybuowanego gazu o 19 proc.
Trzecim segmentem, w którym PGNiG może pochwalić się zwyżkami jest sprzedaż ciepła i energii elektrycznej. Wzrosła ona odpowiednio o 25,8 proc. oraz o 25,4 proc.
Spadki dotknęły za to PGNiG w wydobyciu ropy naftowej i gazu. W II kwartale koncern pozyskał jednie 269 tys. ton ropy naftowej, NGL (m.in. propan, butan, etan) i kondensatu, co było wynikiem o 18 proc. gorszym od zanotowanego rok wcześniej. Spadło również wydobycie błękitnego paliwa. Firma pozyskała go 1,04 mld m sześc. czyli o 3,7 proc. mniej niż przed rokiem.
PGNiG podało, że na koniec czerwca stan zapasów gazu należącego do koncernu (obejmujący również zapas obowiązkowy będący w gestii Ministra Energii) w podziemnych magazynach wynosił około 1,7 mld m sześc. Stan ten nie obejmuje jednak wolumenu będącego w gestii Gaz-Systemu.