W II kwartale koncern m.in. mocno, bo o 19,5 proc., licząc rok do roku, zwiększył sprzedaż gazu. W efekcie uplasował na rynku 5,63 mld m sześc. surowca. Wzrost sprzedaży zanotowano niemal we wszystkich istotnych obszarach działalności.

– O wzroście sprzedaży w segmencie klientów indywidualnych zadecydowały m.in. niższa średnia temperatura w kwietniu oraz poszerzenie oferty o energię i związana z tym kampania reklamowa zwiększająca świadomość marki PGNiG – informuje departament public relations spółki. Dodaje, że w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw dużą rolę odegrało z kolei uelastycznienie oferty i jej lepsze dostosowanie do potrzeb odbiorców. Wreszcie wzrost sprzedaży dla klientów hurtowych to wynik wielomiesięcznych prac, których efektem są kolejne zawierane umowy. – Klienci wybierają PGNiG, ponieważ oferujemy im rynkowe ceny zakupu gazu, bezpieczeństwo dostaw, jak również partnerskie zasady współpracy – przekonuje firma.

Grupa PGNiG wzrost wolumenowy zanotowała także w obszarze dystrybucji gazu. Zależna Polska Spółka Gazownictwa przesłała do końcowych odbiorców 2,44 mld m sześc. błękitnego paliwa. To oznaczało wzrost dystrybucji o 19 proc. Trzecim segmentem, w którym koncern może pochwalić się zwyżkami, jest sprzedaż ciepła i energii elektrycznej.

Spadki dotknęły za to PGNiG w wydobyciu ropy i gazu. W II kwartale koncern zanotował spadek produkcji ropy o 18 proc., a gazu o 3,7 proc. – Spadek wydobycia ropy w Polsce spowodowany był miesięczną (cały czerwiec) planową przerwą remontową w kopalni Lubiatów-Międzychód-Grotów. W skali całego roku wydobycie ropy w kraju pozostanie na poziomie z roku poprzedniego – zapewnia spółka. Dodaje, że w związku z włączeniem do eksploatacji nowych złóż i odwiertów, w 2018 r. przewidywany jest wzrost krajowego wydobycia ropy o około 8 proc.

Spadek wydobycia ze złóż norweskich PGNiG tłumaczy przerwami w eksploatacji na jednym z odwiertów złoża Skarv oraz na złożu Vale spowodowanymi względami technicznymi. Jest już jednak lepiej. Ostatniego dnia czerwca ruszyło wydobycie ze złoża Gina Krog. W efekcie dziś produkcja w Norwegii przekracza założone wcześniej plany. Kolejną istotną inwestycją w tym kraju jest zagospodarowanie złoża Snadd. Ponadto PGNiG zakłada, że w tym roku nastąpi ponaddwukrotny wzrost wydobycia gazu w Pakistanie. TRF