Reklama

Polskie kopalnie są coraz głębsze, rośnie więc skala zagrożeń

Krajowe spółki górnicze wydają co roku miliardy złotych na bezpieczeństwo w swoich zakładach, ale z geologią nie wygrają. Wydobycie w niektórych kopalniach może się okazać nieopłacalne.
Polskie kopalnie są coraz głębsze, rośnie więc skala zagrożeń

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Eksploatacja surowców od zawsze wiązała się z całą serią zagrożeń dla zakładów wydobywczych i górników. Ostatni dostępny raport Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) pokazuje, że w polskim górnictwie liczba wypadków systematycznie spada. Jednak pod ziemią cały czas czają się niebezpieczeństwa, a najgroźniejsze z nich związane są z zapaleniem metanu i wstrząsami górotworu. Krajowe kopalnie nie szczędzą środków na profilaktykę, ale nie zdołają przewidzieć wszystkich zdarzeń. Tym bardziej że zagrożenia nasilają się w związku z coraz większą głębokością eksploatacji, wzrostem koncentracji wydobycia oraz zaszłościami eksploatacyjnymi.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!

Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.

Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama