W rezultacie akcjonariusze muszą kilka miesięcy dłużej poczekać na pojawienie się pełnych planowanych efektów ekonomiczno-finansowych tej inwestycji w skonsolidowanych wynikach koncernu. Pierwotnie szacowano, że będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku. Potem ten termin przesunięto na początek 2019 r. Teraz okazuje się, że pełne efekty będą widoczne najwcześniej w II kwartale przyszłego roku. Tak przynajmniej szacuje zarząd na podstawie aktualnych uzgodnień prowadzonych z firmą wykonawczą KT.
Niegotowa jest tylko instalacja opóźnionego koksowania (DCU), jedna z trzech realizowanych w ramach projektu EFRA. Pozostałe dwie już osiągnęły tzw. status RFSU, czyli są gotowe do uruchomienia. Na koniec czerwca całkowite zaawansowanie realizacji projektu EFRA wyniosło 95,5 proc. Dla porównania na koniec 2017 r. wskaźnik ten sięgał 89,8 proc., a na koniec marca 93,7 proc. Lotos przekonuje, że przyczyny opóźnień są od niego niezależne. Podpisany trzy lata temu kontrakt przewiduje kary umowne w maksymalnej wysokość ponad 10 proc. wartości umowy.
– Kolejne opóźnienia w realizacji projektu EFRA nie mają wpływu na bieżący kurs akcji Lotosu, gdyż rynek nie zakładał, że ta inwestycja przyczyni się do poprawy tegorocznych wyników finansowych koncernu. Kondycję grupy powinny za to poprawić takie inne czynniki, jak marże rafineryjne oraz wzrost zysków z wydobycia ropy i gazu – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Jednocześnie zwraca uwagę, że opóźnienie projektu EFRA może mieć negatywny wpływ na wycenę akcji w przypadku ogłoszenia wezwania przez płocki koncern. – Według zapowiedzi osiągnięcie 66-proc. udziału w Lotosie przez PKN Orlen miałoby nastąpić w III kwartale 2019 r., co może oznaczać, że akcjonariusze mniejszościowi Lotosu nie zobaczą wpływu EFRA na wyniki spółki przed wezwaniem – twierdzi Pado.
Projekt EFRA ma pomóc wytwarzać Lotosowi dodatkowe 900 tys. ton wysokomarżowych produktów (głównie oleju napędowego i paliwa lotniczego) z tej samej ilości ropy. Koncern zakłada, że po uruchomieniu instalacji marża przerobowa zwiększy się o około 2 USD na baryłce.