PKN Orlen. Kolejny krok do przejęcia Lotosu

PKN Orlen podpisał niezobowiązujące porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące nabycia akcji gdańskiej rafinerii.

Publikacja: 28.08.2019 05:00

PKN Orlen. Kolejny krok do przejęcia Lotosu

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

To kolejny krok, który ma przybliżyć obie firmy do utworzenia zintegrowanego, silnego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw i energii. W porozumieniu określono ramową strukturę przyszłej transakcji.

Potwierdzony został m.in. dotychczasowy kierunek i podstawowe założenia połączenia, które określono w liście intencyjnym podpisanym przez Orlen i Skarb Państwa w lutym ubiegłego roku. Chodzi zwłaszcza o to, że do przejęcia ma dojść w drodze wezwania, a cena w nim zostanie określona na podstawie wycen według co najmniej dwóch powszechnie uznanych metod. Ponadto nowy dokument zastrzega możliwość dopracowania struktury transakcji, szczególnie w oparciu o środki zaradcze, które będą wynikały z decyzji Komisji Europejskiej. Ta na początku przyszłego roku ma wydać decyzję w sprawie fuzji obu polskich koncernów.

– To kolejny ważny etap procesu przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen. Po raz pierwszy ramy tej transakcji zostały potwierdzone przez wszystkie strony – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Jego zdaniem połączenie potencjałów obu firm ma strategiczne znaczenie zarówno w kontekście inwestycji rozwojowych, jak i dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, co jest ważne dla bezpieczeństwa Polski, ale i regionu. Na funkcjonowaniu w jednej grupie mają skorzystać obie firmy, samorządy, na których terenach działają, a także klienci. Dzięki fuzji nowemu podmiotowi będzie łatwiej sprostać coraz silniejszej rywalizacji na rynku. – Większość naszych europejskich konkurentów procesy konsolidacyjne ma już dawno za sobą i skutecznie wykorzystuje płynące z tego przewagi. Nie możemy pozostać w tyle i dlatego z determinacją realizujemy ten projekt z korzyścią dla polskiej gospodarki – twierdzi Obajtek.

Orlen zapewnia, że po połączeniu z Lotosem ten drugi ma zyskać nowe zamówienia i wejść w nowe obszary działalności, a te, w których jest już aktywny, m.in. elektromobilność i wydobycie, będzie dalej rozwijał. Obecnie Skarb Państwa ma 27,5 proc. akcji Orlenu i 53,2 proc. Lotosu. TRF

Notowania akcji na stronie:

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje