Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowy kłopot prezesa Włodzimierza Hereźniaka: Jastrzębska Spółka Węglowa przegrała proces o rekompensatę za nadgodziny z jednym ze swoich pracowników.
– Jeżeli sąd uznaje, że należą się pieniądze, a nagminne było, że zostawało się na kopalni dłużej bez wypłat za dodatkowe godziny, to pewnie górnicy będą teraz występować do sądów – mówi w rozmowie z „Parkietem" Wacław Czerkawski, przewodniczący śląskiego OPZZ, a wcześniej wieloletni wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Związkowiec podsumowuje w ten sposób finał batalii sądowej, jaką toczył z Jastrzębską Spółką Węglową jeden z jej pracowników – sztygar z KWK Krupiński. Górnik wygrał proces przed sądem I instancji, apelację przed Sądem Okręgowym w Katowicach, wreszcie – wygrał w Sądzie Najwyższym. Zgodnie z jego relacją, przy wymiarze pracy rzędu 7,5 godziny na dobę, przychodził on 40 minut przed oficjalnym rozpoczęciem pracy, a po wyjeździe z przodka i wizycie w łaźni szedł jeszcze złożyć raport, również po godzinach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.
Dziś wygasa ostatni kontrakt na import ropy z Rosji do czeskich rafinerii koncernu. Dostaw faktycznie zaprzestano już w marcu. Od jutra Orlen i cały nasz region nie będzie związany żadnymi umowami dotyczącymi rosyjskiego surowca.
Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju jednostki pływające służące do budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych. Zwiększy się również flota statków do transportu gazu ziemnego i paliw płynnych.
W Polsce ponad połowę tego gazu cieplarnianego wytwarza energetyka. Jednocześnie jest to sektor, który ma największe możliwości redukcji emisji metanu. Dużą rolę do odegrania mają tu również spółki giełdowe, choć nie wszystkie chcą o tym mówić.