Marże rafineryjne mocno wzrosły

Wrzesień dla giełdowych producentów paliw płynnych okazał się wyjątkowo pomyślny. W porównaniu z podobnym miesiącem ubiegłego roku wszystkie trzy koncerny reprezentujące branżę zanotowały wzrost marż rafineryjnych mniej więcej o połowę.

Publikacja: 03.10.2019 05:10

Marże rafineryjne mocno wzrosły

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Najlepiej wypadł pod tym względem PKN Orlen, potem Grupa Lotos, a następnie MOL Group. Dzięki temu również cały III kwartał, w ujęciu rok do roku, powinien być udany, zwłaszcza dla polskich spółek. W tym czasie gdański koncern poprawił marżę rafineryjną o 8,4 proc., a płocki o 7,9 proc. Z kolei w węgierskiej grupie nie uległa ona istotnej zmianie.

Analitycy już kilka tygodni temu, oceniając marże rafineryjne wypracowane przez giełdowe spółki, zauważali, że są one dobre. Co więcej wspierały je niskie ceny gazu ziemnego oraz osłabiające się złoty i forint w stosunku do USD, waluty w której są wyliczane marże. Jeszcze lepszy pod tym względem może być IV kwartał. Wszystko za sprawą unijnych regulacji dotyczących IMO, których celem jest ograniczenie siarki w paliwach żeglugowych. Wprawdzie wchodzą one w życie od Nowego Roku ale już powodują, że rośnie różnica między ceną oleju napędowego, a ceną ciężkiego oleju opałowego. Dzięki temu producenci diesla mogą na nim coraz więcej zarabiać. To dobra informacja zwłaszcza dla Lotosu, który wkrótce powinien zakończyć realizację sztandarowego projektu EFRA. Dzięki tej inwestycji spółka zwiększy produkcję diesla i zmniejszy ciężkiego oleju opałowego.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
JSW znów próbuje odzyskać 1,6 mld zł składki solidarnościowej. Resort odpowiada
Surowce i paliwa
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Surowce i paliwa
KGHM rusza z pierwszym etapem budowy trzech szybów górniczych
Surowce i paliwa
Orlen definitywnie rozstaje się z rosyjską ropą. Fąfara: Zamknęliśmy ten rozdział
Surowce i paliwa
Spółki będą potrzebować więcej specjalistycznych statków
Surowce i paliwa
Spółki będą musiały ograniczyć emisje metanu do atmosfery