Pandemia koronawirusa nie wstrzymuje poszukiwań ropy i gazu prowadzonych przez grupę PGNiG w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Akwizycja danych sejsmicznych prowadzona przez Geofizykę Toruń na koncesji PGNiG w Ras al-Chajma rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. W bieżącym roku badania są kontynuowane i obejmują obszary pustynne, obszary miejskie oraz akwen morski w strefie przybrzeżnej – podaje biuro public relations PGNiG.
Prace polowe
Spółka przekonuje, że prace są wykonywane zgodnie z planem. Jednocześnie w związku z pandemią koronawirusa zarówno PGNiG, jak i zależna Geofizyka Toruń podjęły wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i efektywnej realizacji prac sejsmicznych. Te ostatnie zaczęły się w grudniu 2019 r. Mają pozwolić na stworzenie trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego obszaru koncesji. – Po wykonaniu prac polowych nastąpi analiza pozyskanych danych sejsmicznych, która potrwa do IV kwartału 2020 r. Na tej podstawie PGNiG zdecyduje o dalszych działaniach na terenie koncesji – twierdzi koncern.
Koncesja posiadana w emiracie Ras al-Chajma przewiduje trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych PGNiG ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji, która obejmuje obszar 619 km kw. Za sprawy związane z realizacją prac na jej terenie odpowiada oddział PGNiG z siedzibą w Ras al-Chajma, który został założony w ubiegłym roku i zatrudnia obecnie pięć osób.
Utrzymanie pozycji
Geofizyka Toruń pracuje obecnie w ZEA jedynie na koncesji PGNiG. – Jednocześnie spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami posiadającymi koncesje zarówno w ZEA, jak i w krajach ościennych, m.in. w Omanie, celem pozyskania nowych zleceń. Ewentualne rozstrzygnięcia co do przyszłych prac uzależnione są od rozwoju pandemii Covid-19 oraz sytuacji na światowych rynkach poszukiwań naftowych – informuje PGNiG.
W ubiegłym roku Geofizyka Toruń zanotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 247,6 mln zł i zysk netto na poziomie 4 mln zł. Firma poza rynkiem krajowym i ZEA jest aktywna biznesowo w innych krajach europejskich i azjatyckich oraz w Afryce i Ameryce Południowej. W związku z aktualnym kryzysem na światowych rynkach ropy i gazu oraz rozwojem pandemii jej działania koncentrują się na utrzymaniu pozycji na dotychczasowych rynkach.