PGNiG uczestniczy w kilku postępowaniach dotyczących przejęcia projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii, zarówno już zrealizowanych, jak i na zaawansowanym etapie rozwoju. W tym drugim przypadku chodzi o inwestycje, dla których pozyskano pozwolenia na budowę i którym zapewniono wsparcie w ramach ostatniej listopadowej aukcji dla projektów OZE organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Część postępowań jest już na etapie due diligence. Ze względu na konkurencję koncern nie zdradza jednak szczegółów.

Dachy i grunty

Niezależnie od planowanych przejęć PGNiG buduje własne kompetencje deweloperskie na rynku OZE, inwestując m.in. w instalacje fotowoltaiczne na obiektach i terenach należących do grupy. Do tej pory powstały one na dachach budynków należących do grupy w Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Ich łączna moc to ok. 150 kW, a wykorzystana powierzchna dachowa przekracza 1 tys. mkw. Na razie to niewielka część z 35 ha własnych gruntów i przeszło 76 tys. mkw. dachów, które mają być przeznaczone na tego typu inwestycje. PGNiG nie wyklucza też dzierżawy gruntów na ten cel. Firmę interesują głównie duże tereny o powierzchni powyżej 20 ha.

Obecnie centrum kompetencji w zakresie projektów OZE znajduje się w PGNiG. „Docelowo w naszych planach jest stworzenie osobnego podmiotu (spółki zależnej od PGNiG), który skupiać będzie wielkoskalowe aktywa OZE. Chcemy to jednak zrobić dopiero po uzyskaniu znaczących aktywów produkcyjnych" – informuje spółka.

Ruszą inwestycje

Przy realizacji projektów farm słonecznych na własnych gruntach koncern wspiera trzech doświadczonych partnerów branżowych. Dodatkowo trwają rozmowy z kilkoma podmiotami o współpracy kapitałowej przy wielkoskalowych projektach fotowoltaicznych. Ponadto wkrótce ma się zakończyć publiczny przetarg mający na celu wyłonienie firm, którym zostanie powierzone wykonanie kilkudziesięciu instalacji fotowoltaicznych na powierzchniach dachowych należących do grupy. „W tym roku rozpocznie się budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 1 MW na terenie należącym do PGNiG Termika. Spółka rozpoczęła również realizację studium wykonalności dla farmy fotowoltaicznej o szacowanej mocy ok. 3 MW" – twierdzi biuro public relations giełdowej spółki. Dodatkowo koncern przymierza się do realizacji projektów kolejnych farm, o szacowanej łącznej mocy ok. 9 MW.

Na rozwój biznesu OZE grupa PGNiG chce w kilku najbliższych latach przeznaczyć do 4 mld zł. Gros z tych środków ma być przeznaczonych na duże projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych, czyli o mocy powyżej 20 MW każdy. Docelowo koncern planuje osiągnąć w OZE moce sięgające 900 MW.