Orlen formalnie zainicjował akwizycję PGNiG. Stało się to w następstwie złożenia do prezesa UOKiK wniosku o zamiarze koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad gazowniczą grupą. W przedłożonym dokumencie m.in. opisano działalność stron na poszczególnych rynkach i przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję. O tym, że na początku maja płocki koncern chce złożyć do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG, informował niedawno, w wywiadzie dla „Parkietu", Daniel Obejtek, prezes Orlenu.
Silny koncern
Planowana akwizycja to kolejny krok na drodze do budowy grupy multienergetycznej, która będzie mogła znacznie efektywniej niż dziś konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. – Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą grupę Orlen i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki – przekonuje Obajtek. Dodaje, że aktywa nabytej Energi i przejmowanego Lotosu stanowią uzupełnienie działalności płockiej grupy, a integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości o gaz.
Obecne działania przed UOKiK to konsekwencja podpisanego 14 lipca ubiegłego roku listu intencyjnego pomiędzy Orlenem a Skarbem Państwa. Model transakcji oraz jej harmonogram zostaną jednak dopiero wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron tego porozumienia. W wywiadzie dla „Parkietu" Obajtek podał, że koncern dokłada starań, aby w tym kwartale przedstawić strukturę transakcji dotyczącą połączenia z PGNiG i Lotosem, określającą m.in., w jaki sposób pod względem finansowym i kapitałowym zamierza przeprowadzić fuzję.
Światowe trendy
Według Orlenu prowadzone przez niego działania konsolidacyjne wpisują się w światowe trendy, gdyż największe globalne koncerny paliwowe już dawno mocno rozszerzyły działalność o: wydobycie ropy i gazu, elektroenergetykę i sprzedaż detaliczną. Niezależnie od tego firma chce zostać biznesowym liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. W przypadku działalności wydobywczej konsolidacja ma poprawić efektywność operacyjną i inwestycyjną oraz umożliwić skoncentrowanie się na złożach gazu i ropy w Polsce i Europie. W obszarze energii elektrycznej powinien z kolei powstać w kraju zintegrowany portfel wytwórczy.
Orlen i PGNiG już od dłuższego czasu współpracują przy poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu w Polsce. Z kolei niedawno wyraziły m.in. chęć współpracy przy budowie elektrowni w Ostrołęce.