Rynek i rzeczywistość dynamicznie się zmieniają i audyt również musi ewoluować

Audyt przyszłości opiera się przede wszystkim na nowoczesnych technologiach. Rynek i rzeczywistość ulegają dynamicznym przemianom i audyt musi ewoluować równolegle. Z jednej strony kluczowa jest poprawa transparentności i wzmocnienie zaufania na rynkach, z drugiej wykorzystanie technologii do wsparcia audytorów w ich codziennej pracy.

Publikacja: 28.04.2023 05:00

Agnieszka Ostaszewska partnerka zarządzająca PwC Polska

Agnieszka Ostaszewska partnerka zarządzająca PwC Polska

Foto: materiały prasowe

Pozwalają one przede wszystkim usprawnić i przyspieszyć wiele procesów, choć z uwagi na realia prawno-regulacyjne wciąż badamy jedynie część danych finansowych spółek – niestety przeważnie danych historycznych. Im starsze dane poddawane są analizie, tym ich użyteczność jest mniejsza. Przykładem była tutaj pandemia koronawirusa, kiedy firmy, będąc już w innej, pandemicznej rzeczywistości, musiały sporządzać zupełnie nieadekwatne sprawozdania finansowe za 2019 r.

Rozwój technologii pozwala rozwiązać część problemów wynikających z tzw. expectation gap, czyli różnicy pomiędzy tym, co rzeczywiście obejmuje audyt sprawozdań finansowych, tym, co audytorzy są zobligowani wykonać zgodnie ze standardami badania, a oczekiwaniami interesariuszy co do bieżącej sytuacji finansowej spółek oraz ich przyszłości.

Odpowiedzią na ten problem jest „real-time audit”, który pozwala analizować i odnosić się do danych finansowych spółek w czasie rzeczywistym. Oczywiście wymaga to szeroko rozumianej transformacji systemów i procesów raportowania finansowego spółek czy wzmocnienia uprawnień rad nadzorczych i komitetów audytu.

W ostatecznym rozrachunku nie należy się obawiać tego, że technologia zastąpi audytorów z krwi i kości. Już dzisiaj w codziennej pracy stosują narzędzia pozwalające na szybkie pozyskanie, standaryzację oraz dogłębną i zautomatyzowaną analizę danych finansowych. Jej wnioski prezentowane są na transparentnych wizualizacjach, które pozwalają błyskawicznie przejść do szczegółowych elementów całej analizy.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwoli zautomatyzować najbardziej żmudne i czasochłonne procesy, umożliwiając audytorom skupienie się na najważniejszych obszarach badania danych finansowych spółek i wyciąganiu trafnych wniosków.

Z drugiej strony prowadzi to do powstania szeregu nowych miejsc pracy – od deweloperów projektujących rozwiązania technologiczne po audytorów pracujących z dużymi zbiorami danych przeszkolonych w obsłudze tego typu systemów. Nowoczesne technologie to szansa nie tylko dla audytorów, ale także dla samego audytu jako coraz ciekawszej profesji.

Ranking audytorów
ESG nie jest grą w zielone. To fundament odpowiedzialnego biznesu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ranking audytorów
ESRS to duży przeskok nawet dla doświadczonych organizacji
Ranking audytorów
Wiemy, które firmy audytorskie są najmocniejsze na giełdzie
Ranking audytorów
Wielka czwórka niezmiennie rozdaje karty w audycie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Ranking audytorów
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Ranking audytorów
Już cztery firmy audytorskie mają ponad miliard złotych przychodów