Z tego względu w 2022 r. dokonana została nowelizacja Krajowego Standardu Badania KSB 315 Z, w którym to właśnie w sposób szczegółowy zostały zaadresowane zagadnienia związane z nowymi technologiami i systemami IT. Standard ten będzie stosowany przez audytorów obligatoryjnie już przy badaniach sprawozdań finansowych za 2023 rok.
Główne jego wymogi obejmują: uzyskanie gruntownego zrozumienia funkcjonowania środowiska IT, identyfikację kluczowych dla procesu sprawozdawczości aplikacji IT i poznanie ich funkcjonalności, zrozumienie czynności kontrolnych dotyczących tych aplikacji, rozpoznanie ryzyk wynikających z wykorzystania IT oraz pokrycie ich odpowiednimi procedurami badania.
Powyższy zakres niewątpliwie wpłynie na organizację procesu badania w firmach audytorskich, które zobowiązane będą do pozyskania dodatkowych umiejętności, opracowania nowych procedur badania czy zatrudnienia specjalistów IT.
Jednocześnie znacznie rozszerzy się krąg służb zaangażowanych w obsługę procesu badania oraz zakres, ilość i szczegółowość przekazywanych informacji z zakresu IT. Audytora z pewnością zainteresują między innymi zasady migracji danych pomiędzy systemami i kontrole nad tymi procesami, sposób ich przetwarzania, automatyzacje procesów czy zasady zarządzania dostępami do systemów.
Dlatego sprawność zarządzania środowiskiem IT, nadzór i kontrole nad aplikacjami IT i ich bezpieczeństwo stają się kluczowym elementem systemu sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstwa oraz pracy biegłego rewidenta.