Firmy, które z wyprzedzeniem rozpoczną przygotowania, mogą zyskać przewagę

Już za 2024 rok największe jednostki zainteresowania publicznego będą raportować zagadnienia zrównoważonego rozwoju, natomiast za 2025 rok raporty ESG będą musiały być przygotowane przez wszystkie duże przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej – tj. takie, które przekraczają dwa z trzech progów: zatrudnienie powyżej 250 etatów, przychody powyżej 40 mln euro, suma bilansowa powyżej 20 mln euro.

Publikacja: 28.04.2023 05:00

Tomasz Michalak dyrektor w dziale Climate Change and Sustainability Services, EY

Tomasz Michalak dyrektor w dziale Climate Change and Sustainability Services, EY

Foto: materiały prasowe

Raporty będą publicznie dostępne i obowiązkowo będą podlegały niezależnej zewnętrznej weryfikacji, a dane w nich zawarte będą musiały być cyfrowo oznaczone w celu umożliwienia odczytu maszynowego.

Oznacza to, że na rynku istotnie wzrośnie dostępność dobrej jakości danych z różnych obszarów środowiskowych i społecznych, które będą mogły być wykorzystane w wielu celach wspierających transformację gospodarki na niskoemisyjną i bardziej zrównoważoną.

Warto odnotować, że do tej pory brak danych lub ich niska jakość i porównywalność utrudniały ocenę bankom, inwestorom, kontrahentom i innym interesariuszom. Po wejściu w życie wymogów standardów raportowania zrównoważonego rozwoju i opublikowaniu raportów przez duże firmy obecny stan rzeczy powinien ulec poprawie.

Jeszcze bardziej wzmocni się trend zielonych inwestycji i ustalania ambitnych, lepiej skwantyfikowanych wymogów ESG w biznesie.

Banki i inne instytucje finansowe w końcu będą mieć narzędzia, aby w pełni wypełniać założenia obowiązujących ich regulacji, które miały sprawić, że sektor finansowy będzie nadawać ton zielonej transformacji.

Dla samych przedsiębiorstw oznacza to również wiele nowych wyzwań, takich jak konieczność zbudowania wewnętrznych procesów zbierania i raportowania bardzo różnorodnych danych ESG, ale również zarządzania i budowania strategii zrównoważonego rozwoju, ponieważ dyrektywa wymaga opisania polityk, działań i celów w każdym z istotnych obszarów.

Wymogi CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) rozszerzają również analizę wpływu na obszary ESG w łańcuchu wartości, co oznacza jeszcze większe wymogi i oczekiwania względem dostawców, którzy będą musieli dostarczyć odpowiednie dane, nawet jeżeli sami nie zostaną bezpośrednio objęci obowiązkiem raportowania.

Wdrożenie wymogów Corporate Sustainability Reporting Directive to dobra okazja do rewizji strategii firmy, zrozumienia swojego wpływu w obszarach ESG i zarządzania nim w sposób, który zwiększy konkurencyjność firmy i pozwoli osiągnąć ambitne cele zarówno na poziomie mikro, jak i całej gospodarki.

Firmy, które z wyprzedzeniem rozpoczną przygotowania, mogą zyskać przewagę. Im wcześniej biznes sobie to uświadomi, tym szybciej wszyscy odczujemy realne działania, zmiany i korzyści, do których nowe obowiązki raportowania ESG mają się przyczynić.

Ranking audytorów
ESG nie jest grą w zielone. To fundament odpowiedzialnego biznesu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ranking audytorów
ESRS to duży przeskok nawet dla doświadczonych organizacji
Ranking audytorów
Wiemy, które firmy audytorskie są najmocniejsze na giełdzie
Ranking audytorów
Wielka czwórka niezmiennie rozdaje karty w audycie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Ranking audytorów
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Ranking audytorów
Już cztery firmy audytorskie mają ponad miliard złotych przychodów