Rynek ewoluuje również w wyniku zmieniających się regulacji. Od 1 stycznia 2023 r. w firmach audytorskich funkcjonują nowe standardy zarządzania jakością, które przyczyniają się do poprawy zarządzania i ulepszania procedur. Zmiany dotyczą także standardów badania, które muszą odpowiadać aktualnym warunkom prowadzenia biznesów i rosnącemu poziomowi skomplikowania transakcji i otoczenia gospodarczego.

Duży wpływ na profesję audytora będą miały nowe przepisy dotyczące raportowania ESG, które zaczną obowiązywać w szerokim zakresie od 2024 r., oraz obowiązek atestacji raportów ESG przez biegłego rewidenta. Dzięki temu rynek będzie miał dostęp do usystematyzowanej i porównywalnej informacji na temat przyjętych przez jednostki strategii ESG i podjętych działań w kwestiach dotyczących klimatu, emisyjności, oczekiwań stawianych swoim dostawcom i odbiorcom, społecznych i pracowniczych, zmierzonych wymiernie i zaprezentowanych w postaci liczb i wskaźników. Jest to bardzo szeroki obszar, w którym już dziś pomagamy wielu firmom, doradzamy, na czym powinny się skoncentrować, jak zbierać i przetwarzać odpowiednie dane oraz jakie systemy i aplikacje IT wykorzystywać w tym zakresie.

Przepisy dotyczące atestacji informacji ESG dopiero powstają, ale jestem przekonany, że audyt ESG będzie ciekawą, alternatywną ścieżką kariery zawodowej dla części biegłych rewidentów. KPMG bardzo mocno stawia na rozwój kompetencji z tego obszaru – od wielu miesięcy szkolimy naszych audytorów i doradców, tworzymy dedykowane zespoły ESG, opracowujemy szkolenia i narzędzia, dzięki czemu audytorzy KPMG są gotowi, aby edukować klientów i efektywnie realizować projekty.

Oblicze audytu zmieniają przede wszystkim nowe technologie, dzięki którym jesteśmy świadkami odejścia od tradycyjnego modelu badania opartego na próbach statystycznych i badaniu wybranych pozycji na rzecz analizy wszystkich transakcji i danych. Przykładem takiego narzędzia, opartego na sztucznej inteligencji, jest wdrażany obecnie w naszej firmie MindBridge, który skanuje wszystkie transakcje ujęte w sprawozdaniu finansowym w celu identyfikacji transakcji błędnych lub nieuzasadnionych. Dzięki technologii jesteśmy w stanie spojrzeć na biznes z nowej strony, często nieanalizowanej wcześniej, i zidentyfikować dodatkowe czynniki ryzyka już na bardzo wczesnym etapie. Rewolucja technologiczna ma również wpływ na profil naszych pracowników, którzy zyskują możliwości dalszego rozwoju swoich kompetencji m.in. w obszarze analiz danych i prezentacji ich wyników.