– Ze sprawozdawczością na rynku NewConnect bywa różnie. Są spółki, które radzą sobie naprawdę dobrze, ale są też i takie, które mają z tym duży problem – mówi Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW.
Cała rozmowa w materiale wideo.
Aktualizacja: 01.05.2025 14:32 Publikacja: 28.04.2023 15:26
Foto: Parkiet TV
– Ze sprawozdawczością na rynku NewConnect bywa różnie. Są spółki, które radzą sobie naprawdę dobrze, ale są też i takie, które mają z tym duży problem – mówi Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW.
Cała rozmowa w materiale wideo.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Rok 2024 to moment przełomowy dla rynku usług audytorskich – nie tylko ze względu na zmieniające się oczekiwania wobec sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim przez rosnące znaczenie raportowania ESG i wynikający z przepisów obowiązek atestacji tych raportów przez biegłych rewidentów. To zmiana systemowa, która redefiniuje pozycję audytora, jako podmiotu zapewniającego nie tylko zgodność liczb, ale również wiarygodność deklarowanych działań w zakresie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najbliższe dwa tygodnie dopełnią tzw. pierwszą falę raportowania danych o zrównoważonym rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS na rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej pierwszej grupie spółek i grup kapitałowych znalazły się te największe, notowane na giełdzie podmioty, które podlegały we wcześniejszych latach pod dyrektywę NFRD i wynikający z niej obowiązek raportowania niefinansowego.
PwC utrzymało pozycję lidera, ale audytorzy średniej wielkości systematycznie rosną w siłę. Grant Thornton awansował na drugie miejsce. Na podium znalazły się też EY oraz KPMG – z taką samą liczbą punktów. Błyszczą również BDO, Forvis Mazars i PKF.
To już XXIV edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Miejsca na podium się nie zmieniły. Pałeczkę lidera nadal dzierży PwC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Średnie firmy stanowią kluczowy segment polskiej gospodarki – są dynamiczne i coraz bardziej od siebie wymagające.
Łączne przychody firm audytorskich w 2024 r. urosły o ponad 6 proc. To mniej niż w latach poprzednich, ale za to odbił sam segment audytu. Najwyższymi przychodami może się pochwalić PwC. Tuż za nim jest EY. Ponad 1 mld zł przychodów mają też Deloitte i KPMG.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas