Audyt spółek giełdowych to prestiż, ale też duże wyzwanie. Co roku sprawdzamy, które firmy wiodą w tym segmencie prym. W najnowszej edycji rankingu trzy pierwsze miejsca są takie same jak w 2022 r. i przypadają reprezentantom tzw. wielkiej czwórki: firmom PwC, EY i KPMG. Uwagę zwraca mocna pozycja audytorów średniej wielkości: tuż poza podium znalazł się Grant Thornton, a za nim uplasowały się UHY ECA i BDO, wyprzedzając firmę Deloitte.

W ostatnich latach regulacje dotyczące audytu w segmencie JZP (jednostek zainteresowania publicznego, czyli m.in. spółek giełdowych) zostały mocno zaostrzone. W efekcie liczba firm badających sprawozdania emitentów wyraźnie spadła.

– Wiele małych firm audytorskich zdecydowało już, że nie ma zamiaru oferować badań sprawozdań finansowych JZP. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że również cztery największe firmy nie są za bardzo zainteresowane tym rynkiem – komentuje Roman Seredyński, partner zarządzający UHY ECA. Ta firma zajęła pierwsze miejsce w kategorii najbardziej aktywnych audytorów na giełdzie. Wiceliderem jest Grant Thornton, a za nim plasują się PwC i BDO. Z kolei na NewConnect pierwsza trójkę tworzą: 4Audyt, UHY ECA oraz PKF Consult. Audytorzy zgodnie twierdzą, że ceny badania sprawozdań będą szły w górę, nie tylko z uwagi na wzrost kosztów (pokłosie restrykcyjnych regulacji) i coraz większą pracochłonność i czasochłonność badania. Argumentem za wzrostem cen są też utrzymujące się już od dłuższego czasu braki kadrowe. W grudniu 2019 r., czyli w przededniu wejścia w życie zmiany modelu nadzoru, biegłych rewidentów było nieco ponad 5600, w tym ponad 2800 wykonujących ten zawód. Pod koniec 2022 r. było ich już tylko odpowiednio 5070 i niespełna 2700. Spadła również liczba firm audytorskich: z 1419 do 1271.

Przedstawiciele branży sygnalizują, że przydałoby się poprawienie relacji z nadzorcą. – Polska Agencja Nadzoru Audytowego działa bardzo formalistycznie, wręcz opresyjnie. To „urzędnicze” spojrzenie, które nie bierze pod uwagę istoty sprawy. Nie jest ważne to, czy została wydana prawidłowa opinia, tylko to, jak zostały udokumentowane procedury – mówi Lidia Skudławska, partner zarządzający Moore Polska.

Łączne przychody audytorów w 2022 r. urosły o 20 proc., znacznie mocniej niż w latach poprzednich, i sięgnęły 5,9 mld zł. Liderem jest EY, który może się pochwalić przychodami sięgającymi 1,5 mld zł.