Sierpień na GPW upłynął w spokojnej atmosferze z przewagą korekcyjnych ruchów horyzontalnych na wykresach spółek i indeksów. Dobrym tego obrazem są wyniki technicznego portfela „Parkietu" i indeksu WIG. Pierwszy zyskał w poprzednim miesiącu 0,45 proc., a drugi wzrósł o 2,3 proc. Analitykom nie udało się wprawdzie pokonać benchmarku, ale nic to nie zmienia w ujęciu rocznym. Licząc od stycznia, portfel jest 86 proc. na plusie, a WIG 12 proc. na minusie. Czy we wrześniu uda się zwiększyć przewagę do ponad 100 pkt proc.?
Podsumowanie sierpnia
Zanim o wskazaniach na ten miesiąc, słów kilka o portfelu sierpniowym. W jego budowaniu wzięło udział siedmiu analityków. Dwóch wskazało tę samą spółkę – XTB, więc w zestawieniu było sześć podmiotów. Trzy przyniosły zysk o średniej wielkości 9 proc., a trzy były pod kreską, średnio -6 proc. Najsłabszym ogniwem poprzedniego zestawienia był wspomniany broker. Jego akcje potaniały o 9,4 proc., a że miał podwójną wagę, to stanowił największe obciążenie dla portfela. Na drugim biegunie znalazł się Dom Development. Spółka wskazana już trzeci raz z rzędu przez Przemysława Smolińskiego z BM PKO BP przyniosła stopę zwrotu 19,9 proc. (szczegóły na stronie obok).
Ryzyko sierpniowego portfela, liczone jako relacja wskaźnika zmienności ATR dla 21 sesji do kursów zamknięcia z poniedziałkowej sesji, wyniosło 5,3 proc. Najbardziej „rozchwiany" był kurs XTB (8,6 proc.), a najmniej Dom Development (3 proc.). Dla porównania – zmienność WIG w sierpniu wyniosła tylko 1,3 proc. To uspokojenie może być przystankiem przed kolejnym „wybuchem" zmienności na naszym parkiecie. Pięciu analityków technicznych wskazało spółki, które mogą na realizacji takiego scenariusza skorzystać, a jeden postanowił we wrześniu trzymać w portfelu gotówkę zamiast akcji.
Nowy portfel z gotówką
Wrześniowe propozycje analityków wraz z uzasadnieniem wyboru widoczne są poniżej. Żadne wskazanie się nie powtarza, więc spółki mają równe wagi w portfelu. Ceną bazową dla wrześniowego zestawienia jest zamknięcie sesji 31 sierpnia. Te kursy będą stanowić odniesienie przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji typowanych spółek oraz z indeksu WIG, który stanowi benchmark dla portfela.