Łukasz Wardyn CMC Markets
USD/PLN
Przy braku ucieczki od ryzyka spadające stopy procentowe w USA i brak ich zmian w Polsce to scenariusz korzystny dla złotego.
Wejście: 3,745. Cel: 3,63. Stop loss: 3,79.
złoto
Aktualizacja: 05.07.2019 10:59 Publikacja: 05.07.2019 10:59
Foto: Adobestock
Łukasz Wardyn CMC Markets
USD/PLN
Przy braku ucieczki od ryzyka spadające stopy procentowe w USA i brak ich zmian w Polsce to scenariusz korzystny dla złotego.
Wejście: 3,745. Cel: 3,63. Stop loss: 3,79.
złoto
Po wybiciu z trendu horyzontalnego wiele sprzyja cenom złota. Spekulanci wynieśli jednak cenę za wysoko i za szybko. Po schłodzeniu nastrojów złoto może powrócić do wzrostu.
Wejście: 1363 dol. za uncję. Cel: 1438. Stop loss: 1308.
SMI
Jeden z najlepiej prezentujących się europejskich indeksów. Pomimo zamieszania z brakiem porozumienia Szwajcarii z UE ostatnia sesja czerwca była wzrostowa. Korekty mogą być okazją do kupna. Wejście: 9750. Cel: 10400. Stop loss: 9457.
Marcin Kiepas analityk Tickmill
GBP/PLN
Wyprzedanie i bliskość minimów z grudnia i stycznia wspieranych przez dołek z sierpnia powinny nie tylko wyhamować spadki, ale dać początek impulsowi wzrostowemu, który po bezprecedensowej serii ośmiu kolejnych spadkowych tygodni po prostu się należy.
miedź
Spadki zostały powstrzymane przez silną strefę wsparcia, opartą na minimach ze stycznia i sierpnia. Obecnie nie ma argumentów do jej przełamania. To zwiększa szanse na dalsze powolne przejmowanie kontroli przez popyt i wzrost w kierunku 6500–6600 USD/t w przyszłości.
All Ordinaries
Perspektywa cięcia stóp procentowych w Australii, a globalnie w USA i prawdopodobnie w Europie, powinna dalej wspierać wzrost cen akcji na tamtejszej giełdzie, windując notowania indeksu w kierunku historycznych rekordów z 2007 r.
Michał Krajczewski BM BGŻ BNP Paribas
AUD/CAD
Para AUD/CAD odbiła się w czerwcu od ubiegłorocznego minimum przy poziomie 0,91, co w połączeniu z pozytywną dywergencją pomiędzy kwotowaniami a RSI może być sygnałem do zmiany trendu na wzrostowy.
Cel: 0,94. Stop loss: 0,90.
złoto
Po mocnym wybiciu w czerwcu surowiec jest mocno wykupiony (RSI na najwyższym poziomie od kilku lat), a statystyki wskazują na możliwość wystąpienia korekty po wybiciu kilkuletniego maksimum notowań. Liczymy na powrót do 1350 USD za uncję. Stop loss: 1460.
Euro Stoxx Banks
Notowania europejskich banków były w ostatnich miesiącach pod niekorzystną presją. Indeks znalazł się jednak przy swoich kilkuletnich minimach, dlatego liczymy na wzrostową korektę. Wejście: 88. Cel: 100. Stop loss: 82.
Kamil Maliszewski DM mBanku
GBP/USD
Ostatni miesiąc to stabilizacja kursu funta. Zakładamy, że nowy rząd, który zastąpi gabinet Theresy May, będzie musiał się zmierzyć ze starymi problemami, jednak nadal będzie się starał uniknąć twardego brexitu. Dodatkowo pomóc może słabość amerykańskiego dolara. Cel: 1,30.
złoto
Napędzane oczekiwaniami luzowania polityki monetarnej przez Fed i EBC oraz gwałtownym spadkiem rentowności obligacji dotarło do sześcioletnich maksimów. Nie spodziewając się po Fedzie zbyt gołębiej wolty, wykorzystujemy sytuację do grania na krótko. Cel: 1360 USD/uncję.
DAX
Czerwiec okazał się dobrym miesiącem dla giełd, które jednak cały czas pozostają w ramach konsolidacji z ostatnich kwartałów. Oczekujemy, że tak będzie nadal, a porozumienie handlowe Chiny–USA nie nadejdzie zbyt szybko. Cel: 12000.
Marcin Sulewski Santander Bank Polska
EUR/JPY
Jeśli dobry nastrój po szczycie G20 utrzyma się, to jen mógłby dalej tracić. Kurs przebił czerwcowy szczyt, a obserwowane od miesiąca odbicie jest największe w trwającym od połowy kwietnia ruchu spadkowym.
Stop loss: 120,50.
platyna
Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Lokalne dołki z grudnia 2018 r. i lutego, maja, czerwca tego roku wydają się być dobrym wsparciem dla kontynuacji wzrostu.
Stop loss: 780 dol. za uncję.
FTSE100
Brytyjski indeks wygląda bardzo dobrze na tle swoich rozwiniętych europejskich odpowiedników. Właśnie zakończył trwającą od połowy czerwca konsolidację, dając sygnał do dalszego wzrostu.
Stop loss: 7340.
Marek Rogalski DM BOŚ
EUR/CHF
Spadek ryzyka geopolitycznego może zachęcać inwestorów do sprzedaży franków. Wspomniany trend na parze EUR/CHF może przyspieszyć w przypadku powrotu ponad opór 1,1180.
Stop loss: 1,095.
platyna
Nieco zapomniany kruszec ma szanse podłączyć się pod pozytywny trend zainicjowany w czerwcu przez złoto. Zwłaszcza że sytuacja techniczna sprzyja takiemu rozegraniu.
Stop loss: 767,00 dol. za uncję.
Euro Stoxx Bank
Indeks nie stracił mocno w czerwcu, mimo że teoretycznie perspektywy dla banków uległy pogorszeniu (ryzyka płynące z polityki EBC). To może implikować potencjalne odbicie, zwłaszcza że na dziennym wykresie rysuje się formacja spodka. Stop loss: 81.
Przemysław Kwiecień dział analiz XTB
GBP/PLN
Trudno oczekiwać, aby sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie się wyjaśniła, ale wydaje się, że wiele obaw jest już w kursie funta. Na parach z GBP pojawiają się sygnały zakupu, być może zatem czeka nas choćby korekcyjny wzrost. Cel: 4,89.
srebro
W globalnej polityce pieniężnej mamy ostry gołębi zwrot, a to wiatr w żagle dla metali szlachetnych. Nawet jeśli odwilż między Chinami a USA będzie przejściowa, to powinna wesprzeć nastawienie do metali przemysłowych. To szansa dla srebra i platyny.
Cel: 16,8 USD/uncję.
DAX
Obecna hossa przypomina nieco tę z 2007 r., kiedy indeksy rosły na fali oczekiwań na luzowanie pieniężne mimo ewidentnych oznak spowolnienia gospodarczego. Jeśli zwyżki się przedłużą, sprzedający znów mogą dojść do głosu. Wejście: 12750 pkt.
Bartosz Sawicki TMS Brokers
AUD/USD
Na tle niskiej zmienności waluty antypodów mają za sobą spektakularną falę umocnienia. Podbicie AUD/USD nie koresponduje jednak ze słabymi fundamentami gospodarki Australii i zapewne będzie przez inwestorów wykorzystane do odnawiania krótkiej ekspozycji.
gaz ziemny
Chłodna wiosna w USA sprzyjała szybkiej odbudowie zapasów po sezonie grzewczym, ale są one wciąż niskie na tle historycznym. Pozycja spekulacyjna jest skrajnie niska, co będzie sprzyjać szybkiemu wzrostowi w razie zrealizowania się prognoz zakładających falę upałów.
Bovespa
Spadek rentowności amerykańskich obligacji to tradycyjnie woda na młyn rynków wschodzących. Brazylię cechuje jednak wiele nierównowag i bardzo wyśrubowane wyceny, co tradycyjnie zagraża głęboką korektą.
Kamil Jaros Admiral Markets
AUD/JPY
Dolar australijski nie grzeszył ostatnio mocą względem japońskiego jena. Korekta z końcówki czerwca może się jeszcze powiększyć. Szczególnie gdyby zrealizowały się plotki o umowie między USA a Chinami, która pomogłaby dolarowi. Wejście: 75. Stop loss: 74,3. Cel: 76,1.
ropa WTI
W czerwcu ropa odreagowywała wcześniejszą przecenę. Skala ruchu jest wystarczająco duża, by uznać, że można wrócić do gry na spadek, ale za mała, by taką grę uniemożliwić. Obowiązuje założenie o wznowieniu wcześniejszego trendu. Stop loss: 64. Cel: 49 USD za baryłkę.
DAX
Majowa korekta indeksów akcji zakończyła się relatywnie wysoko. Wznowienie wzrostu skłania do powrotu do gry na długo. Wejście będzie ostrożne, z relatywnie ciasnym stopem względem potencjału ruchu. Wejście: 12110. Stop loss: 11970. Cel: 13000.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Wzrost cen kryptowalut zaszedł za daleko. Na rynku surowców i towarów grudzień powinien należeć do metali szlachetnych. Na giełdach znów mogą błyszczeć amerykańskie indeksy, ale są też szanse na wzrosty na GPW – tak wyglądają typy do grudniowych portfeli forex.
Mocniejszy złoty, wzrost notowań bitcoina oraz cen metali szlachetnych – to najczęściej pojawiające się typy ekspertów do portfeli foreksowych na ten miesiąc.
Na rynku walutowym najlepiej grać na spadek pary EUR/USD. Na rynku surowców wzrost cen może zanotować ropa naftowa. Giełdy? Szansa na zwyżki jest, ale przy podwyższonej zmienności – wskazują eksperci.
Po sierpniowych zawirowaniach wrzesień na rynkach również zapowiada się bardzo interesująco. Oczy ekspertów są zwrócone przede wszystkim na dolara, ropę naftową, DAX, ale też i WIG20.
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
Początek nowego miesiąca wygenerował ponadprzeciętną zmienność na giełdach. Część ekspertów typujących skład portfeli foreksowych spodziewała się mocniejszych ruchów i postawiła na wzrost indeksu VIX. Wśród sierpniowych typów nie brakowało też jednak wzrostowych scenariuszy dla indeksów giełdowych, metali szlachetnych, miedzi czy też ropy naftowej.
W Japonii może dojść do kolejnej interwencji, która będzie wsparciem dla tamtejszej waluty. Po czerwcowych zawirowaniach do zwyżek powinny wrócić miedź i srebro. Dobre perspektywy są także przed indeksami giełdowymi – uważają eksperci.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty
To o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim, ponieważ korekty kalendarzowe dotyczące wypłat świadczeń zwiększyły wydatki o około 80 miliardów dolarów w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r.
Czwartek na większości giełd europejskich i amerykańskich zakończył się na czerwono. Dla Warszawy też. Piątek na rynku azjatyckim również nie zachwyca.
Po listopadowym pokazie siły amerykańskiej giełdy pierwsza połowa grudnia przyniosła z jednej strony nieco otrzeźwienia na Wall Street, a z drugiej odreagowanie powyborczej słabości na innych rynkach.
Stało się to, gdy akcje Tesli osiągnęły nowy ATH. Od zwycięstwa Trumpa majątek Muska wzrósł o 66 proc. Jego startup SpaceX jest wyceniany na 350 miliardów dolarów po niedawnej sprzedaży akcji.
Oczy inwestorów były wczoraj zwrócone na USA, gdzie publikowano dane o inflacji. Ta wypadła zgodnie z oczekiwaniami, ale szyki popsuł inwestorem Orlen.
Margines mocy Niemiec, czyli ilość dostępnej energii elektrycznej wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania, spada w tym tygodniu do najniższego jak dotąd poziomu tej zimy, ponieważ niska prędkość wiatru i chłodniejsza pogoda obciążają system elektroenergetyczny.
Niemal cały dzień wskaźnik największych firm pozostawał pod kreską spadając przejściowo do 2288 pkt. Przed 16.00 wybił się na plus i po godzinie przeciągania liny zamknął się zyskując skromne 0,07 proc.
Pięciodniowa seria wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych schłodziła rynek akcji dużych spółek. Jednak na najbardziej spekulacyjnych obrzeżach rynku wciąż testowane są granice inwestycyjnego zapału.
Od funduszy z Wall Street po drobnych traderów - ci, którzy postawili na biznesowe imperium najbogatszego człowieka świata Elona Muska, kończą rok z pokaźnymi zyskami.
W pierwszym półroczu 2024 r. wykryto oszukańcze transakcje kartami płatniczymi na kwotę 57,6 mln zł, a przy użyciu poleceń przelewu – w wysokości 323,5 mln zł. To łącznie ponad 381 mln zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Jednak skala oszustw jest zapewne znacznie szersza. Wiele osób wstydzi się zgłosić organom ścigania, że dało się nabrać cyberprzestępcom lub nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji.
Nie jest wykluczone, że luzowanie polityki pieniężnej zacznie się dopiero w 2026 r. Wcześniej nastąpi skok inflacji, ale w oczekiwaniu na ruch NBP banki powstrzymują się ze znaczącymi obniżkami oprocentowania depozytów, a nawet polepszają oferty.
Syryjski socjalistyczny dyktator był miliarderem, ale prawdziwa wielkość jego majątku jest zagadką. Bogacił się m.in. na narkotykach syntetycznych. Wygląda na to, że pieniędzy wystarczyło mu na to, by po ucieczce z Damaszku urządzić sobie luksusowe życie w Moskwie.
Inwestorom inwestującym w papiery dłużne drugi rok z kolei udało się pobić wskaźniki inflacji. Dwucyfrowy zwrot dawały już tylko papiery korporacyjne, głównie dzięki utrzymaniu stóp procentowych.
Przyszły rok w mieszkaniówce zapowiada się podobnie do tego. Wiele zależy od tego, czy będzie nowy program dopłat do kredytów i czy dojdzie do obniżek stóp procentowych – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki Victoria Dom.
Z najnowszego raportu analityków Domu Maklerskiego BDM wynika, że akcje Enter Air są niedowartościowane. Dlatego utrzymali rekomendację „kupuj” wyznaczając cenę docelową na poziomie 69,50 zł.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim przyniosła rozdanie o konsolidacyjnym charakterze i skończyła się skromnymi zmianami głównych indeksów.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Europejskie indeksy kontynuują wczorajsze zawahanie i znów notują sesję bez wyraźnego trendu. CAC40 spada o niecałe 0,2%, DAX pozostaje blisko cen zamknięcia z poprzedniej sesji, a wyraźniejsze ruchy widać jedynie na szwajcarskim SMI (-0,2%) oraz brytyjskim FTSE 100 (-0,3%).
Przygotowanie transakcji biznesowej to proces wieloetapowy, który wymaga precyzyjnego planowania, uwzględnienia specyfiki każdej umowy oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów stron. W dobie globalizacji i wzrostu złożoności relacji gospodarczych nie ma miejsca na niedopatrzenia – każde niedociągnięcie może prowadzić do kosztownych sporów lub utraty zaufania między stronami.
Ustawa o ochronie sygnalistów nałożyła na średnie i duże podmioty szereg nowych obowiązków, w tym prowadzenia wewnętrznych postępowań wyjaśniających, które wymagają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas