92 lata to chyba najwyższy czas, by przejść na emeryturę. Zwłaszcza jeśli budowało się swoje imperium biznesowe przez prawie 70 lat. Tak zapewne uznał magnat medialny Rupert Murdoch. Ogłosił bowiem niedawno, że rezygnuje z kierowania Fox Corporation i News Corp. Władzę nad obiema spółkami przekaże swojemu synowi Lachlanowi.
Czytaj więcej
Facebook zapłaci australijskim mediom kontrolowanym przez grupę Ruperta Murdocha za publikowane przez nie treści na platformie kalifornijskiej spółki.
„Piszę do Was, by dać Wam znać, że zdecydowałem się na przejście do roli przewodniczącego emeryta w Fox i News Corp. Przez całe swoje życie zawodowe byłem codziennie zaangażowany w tworzenie newsów oraz idei, i to się nie zmieni. Nadszedł jednak dla mnie czas, by przyjąć inne role, wiedząc, że mamy naprawdę utalentowane drużyny oraz pełnego pasji i wierzącego w zasady przywódcę, jakim jest Lachlan” – napisał Rupert Murdoch w liście do pracowników. Zaznaczył przy tym, że powodem jego rezygnacji nie były względy zdrowotne. Nie da się jednak ukryć, że ten potentat medialny jest już w bardzo zaawansowanym wieku. Dziwić powinno więc nie tyle to, że oddał synowi stery nad swoimi spółkami, ale to, że zrobił to tak późno.
Kwestia sukcesji
Imperium medialne stworzone przez Ruperta Murdocha rozciąga się na czterech kontynentach, a najmocniejszą pozycję posiada w Australii, Wielkiej Brytanii oraz w USA. W jego skład wchodzą m.in. takie gazety, jak „The Wall Street Journal”, „The Times”, „The Sun”, „The Australian” czy „NY Post”, telewizja Fox News, portal Marketwatch czy firma wydawnicza HarperCollins. News Corp. posiada również udziały w firmie Dow Jones Indexes odpowiadającej m.in. za indeks Dow Jones Industrial Average oraz w spółce STOXX, tworzącej takie indeksy jak Stoxx Europe 600. Ten, kto będzie kierował tym imperium biznesowym, będzie miał duży wpływ na kształtowanie opinii zarówno zwykłych ludzi, jak i wielkich inwestorów. I być może dlatego Rupert Murdoch tak długo opierał się przed przekazaniem kontroli rodzinie nad swoim koncernem.
Czytaj więcej
MySpace, jeden z pierwszych serwisów społecznościowych zostanie sprzedany za ok. 30 mln dol. Sześć lat temu News Corp. zapłacił za niego 580 mln dol.