W zeszłym roku branża technologiczna była zdecydowanym liderem, zarówno jeśli chodzi o stronę przejm

W zeszłym roku branża technologiczna była zdecydowanym liderem, zarówno jeśli chodzi o stronę przejmowaną (26 proc. wszystkich transakcji), jak i przejmującą (22 proc). Całkowita liczba transakcji w rekordowym 2021 r. wzrosła w Polsce o prawie 100, do 328. W I kwartale 2022 r. mimo wybuchu wojny w Ukrainie aktywność na rynku M&A nadal była wysoka. Zrealizowano 86 transakcji, czyli o 10 więcej niż rok wcześniej. Technologie nadal wiodły prym, stanowiąc 28 proc. po stronie podmiotów przejmowanych i 20 proc. wśród przejmujących.

Biznes firm technologicznych w Polsce szybko rośnie. Ogranicza je wielkość krajowego rynku, a jednocześnie mają dużo kapitału na inwestycje. – Coraz częściej więc spotykamy się z ekspansją zagraniczną polskich firm technologicznych, czego ostatnim przykładem może być firma Synerise, która ogłosiła, że będzie próbowała podbić rynek amerykański – wskazuje Jakub Marcinkowski, partner w DLA Piper.

Na ekspansję decydują się firmy na różnym etapie rozwoju.

– Dotyczy to zarówno spółek działających w bardziej dojrzałych częściach rynku takich jak Asseco czy Allegro, ale też firm, które tworzą swoje rynki jak DocPlanner czy Booksy. Spodziewamy się, że w przyszłości polskie spółki będą jeszcze chętniej wychodzić poza Polskę – mówi Paweł Szreder, partner w Bain & Company Poland/CEE.

Debiutant przejmuje

Jedną z ciekawszych transakcji ogłoszonych w ostatnim czasie było przejecie MailerLite przez giełdowy Vercom za około 400 mln zł.

Trudno sprowadzić reakcję rynków na ogłaszanie przejęć do wspólnego mianownika: każda transakcja jes

Trudno sprowadzić reakcję rynków na ogłaszanie przejęć do wspólnego mianownika: każda transakcja jest inna, inne są też nastroje inwestorów w momencie trafienia informacji na rynek. Widać jednak, że w przypadku wielu dużych i ciekawych transakcji wzrost notowań dało się zaobserwować dopiero w dłuższym okresie, gdy rynek zweryfikował rzeczywisty wpływ transakcji na spółkę przejmującą (przy czym na notowania w dłuższym okresie wpływa wiele czynników i problematyczna jest ocena, za jaką część zmiany kursu odpowiada przejęcie).

– Na pewno wpłynie to na długoterminową perspektywę działalności spółki, gdyż mocniej otwiera jej drzwi na międzynarodowy rynek CPaaS, który rośnie w dwucyfrowym tempie. Dodatkowo Vercom widzi potencjał synergii wynikający ze sprzedaży swoich obecnych produktów do klientów MailerLite – komentuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku. Czy transakcja pozytywnie wpłynie na wycenę Vercomu? Księżopolski podkreśla, że zarówno Vercom jak i cała grupa R22 (wiodący akcjonariusz Vercomu) mają bardzo dobry „track record" jeśli chodzi o monetyzację przejęć. To daje solidne podstawy, by sądzić, że w tym przypadku może być podobnie. Ale żyjemy w czasach, które upodobały sobie czarne łabędzie (covid, wojna), więc prognozowanie jest utrudnione.

– Przejęcie MailerLite zamyka proces akwizycji Vercomu (główny cel zeszłorocznego IPO – red.), co jest dobre, gdyż zarząd i spółka w 100 proc. mogą się teraz poświecić integracji i budowie firmy – mówi ekspert z Haitong Banku.

Zakup MailerLite to duża transakcja, która nie tylko pochłonęła środki Vercomu z IPO, dodatkowy dług, ale także wymaga emisji akcji. Transakcja do najtańszych nie należy, tym bardziej teraz, kiedy wyceny spółek technologicznych wyraźnie spadły. Księżopolski podkreśla jednak, że cena nie powinna być jedynym kryterium oceny.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

– Jak mówi powiedzenie: kto tanio kupuje, ten dwa razy płaci. I można także na GPW podać przykłady tzw. tanich okazyjnych zakupów, które po czasie wcale takie okazyjne się nie okazały. Pozytywne jest, że właściciele MailerLite będą związani ze spółką i Vercomem, co powinno pomóc w integracji i budowie globalnego biznesu – podsumowuje.

Duży ruch w IT

Zarówno globalnie, jak i w Polsce, sektor technologiczny od wielu kwartałów pozostaje liderem pod względem liczby przejęć (więcej w ramce). Znajdujemy się teraz w ciekawym momencie: banki centralne zacieśniają politykę monetarną, koszt pieniądza rośnie. Czas pokaże, czy przełoży się to na spadek aktywności na rynku M&A. Sektor technologiczny jest w szczególnej sytuacji, bo część spółek wciąż jest przed etapem osiągnięcia progu rentowności. Wzrost średnioważonego kosztu kapitału na skutek podwyżek stóp oddziałuje negatywnie na możliwości finansowania długiem przez te podmioty, co wywołuje uzasadniony niepokój inwestorów, czego skutkiem są drastyczne przeceny na rynku Nasdaq takich akcji, jak Robinhood, Peleton i Netflix.

Studio wiosną 2021 r., kilka tygodni po debiucie na GPW, nabyło grę „Traffic Puzzle” za 38,9 mln USD

Studio wiosną 2021 r., kilka tygodni po debiucie na GPW, nabyło grę „Traffic Puzzle” za 38,9 mln USD. Szacuje, że to przejęcie pozwoli mu zwiększyć EBITDA w 2022 r. o co najmniej kilka milionów dolarów. Spółka rozgląda się za kolejnymi akwizycjami. W IPO pozyskała 565 mln zł z nowej emisji. Kurs porusza się w mocnym trendzie spadkowym. W IPO akcje sprzedawano po 50 zł. Teraz kosztują mniej niż 20 zł.

– Inwestorzy, bacznie obserwując sytuację na rynku giełdowym, mogą decydować się na opóźnienie M&A, oczekując na jeszcze niższe ceny transakcji – podkreśla Adam Rakowski, analityk Navigator Capital. Dodaje, że rozpoczynająca się bessa stwarza możliwości dla spółek, które dysponują nadwyżkami gotówki, takich jak np. Ailleron wraz z Software Mind. Posiadanie wolnych środków umożliwia przeprowadzenie transakcji w przypadku pojawienia się ciekawej okazji. Poza atrakcyjnymi wycenami do aktywności na rynku M&A skłaniać może chęć dywersyfikacji geograficznej. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że inwestorzy coraz większą wagę przypisują redukcji ryzyka koncentracji biznesu.

Akcje wrocławskiego studia przez kilka lat poruszały się w mocnym trendzie wzrostowym, ale od jesien

Akcje wrocławskiego studia przez kilka lat poruszały się w mocnym trendzie wzrostowym, ale od jesieni 2020 r. zdecydowanie dominuje podaż. Kurs znajduje się na wieloletnich minimach. Zarząd przekonuje, że perspektywy spółki są dobre. Deklaruje dalszy rozwój biznesu, również przez przejęcia. W zeszłym roku Ten Square Games kupiło włoskiego Rortosa za 45 mln euro, a w tym roku udziały w Gamesture za 3,5 mln USD.

Na polskim rynku M&A w sektorze TMT (technologie, media, telekomunikacja) wciąż największy udział mają rozwiązania dla biznesu (48 transakcji w 2021 r. i 35 w 2020 r.). Jednak to e-commerce odnotował największy wzrost w dwóch ostatnich latach – z 9 w 2020 r. do 27 przejęć w 2021 r.

W tym roku Allegro sfinalizowało zakup Mall Group. Zapłaciło łącznie 881 mln euro. Transakcja ma umo

W tym roku Allegro sfinalizowało zakup Mall Group. Zapłaciło łącznie 881 mln euro. Transakcja ma umocnić pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią. Kurs Allegro – po początkowej euforii po debiucie – od kilkunastu miesięcy porusza się w trendzie spadkowym. Jest o połowę niższy niż w IPO, które przeprowadzono na GPW jesienią 2020 r.

– W 2021 r. pojawiły się także przejęcia podmiotów zagranicznych przez polskie, według naszych statystyk sześć, wszystkie na terenie Europy, z czego największym był zakup czeskiej Mall Group przez Allegro. Takich przejęć w poprzednim roku nie było – podkreśla Marcin Rajewicz, ekspert z Fordaty. Jego zdaniem, jeśli chodzi o zagraniczne przejęcia, to możemy być w 2022 r. świadkami zarówno wzrostu wolumenu, jak i znacznego zmniejszenia się różnicy w liczbie przejęć zagranicznych między najważniejszymi obecnie branżami w TMT – technologiczną, e-commerce oraz grami.

Vercom zadebiutował na GPW w 2021 r. Sprawnie realizuje strategię rozwoju przez przejęcia. W zeszłym

Vercom zadebiutował na GPW w 2021 r. Sprawnie realizuje strategię rozwoju przez przejęcia. W zeszłym miesiącu ogłosił podpisanie umowy w sprawie zakupu udziałów w działającym na skalę globalną MailerLite za około 84 mln euro. Zakup sfinansuje ze środków z IPO oraz kredytu. Transakcja pozwoli Vercomowi na blisko trzykrotne zwiększenie liczby klientów i podwojenie marży brutto. Czy pokazać w galerii ?

– Polskie spółki nadal najbardziej zainteresowane są biznesowymi rozwiązaniami IT zagranicznych konkurentów. Do najważniejszych transakcji należały przejęcia amerykańskiego Genbooka przez Booksy, rumuńskiego Code Factory przez Software Mind czy belgijskiego Datamundi, dostawcę usługi gromadzenia danych, przez Summa Linguae – wymienia ekspert Fordaty.

Rok 2021 był dla spółki rekordowy. Grupa rozwija się m.in. przez akwizycje. Wspiera ją fundusz Enter

Rok 2021 był dla spółki rekordowy. Grupa rozwija się m.in. przez akwizycje. Wspiera ją fundusz Enterprise Investors, który objął pakiet większościowy w zależnym Software Mind. Analitycy podkreślają, że zaangażowanie kapitałowe EI w Software Mind już zaczyna być widoczne w mocno rosnącej dynamice wyników tej spółki. A jej apetyt na akwizycje nadal jest duży. Na zakupy ma do dyspozycji jeszcze około 80 mln zł.