W zeszłym roku branża technologiczna była zdecydowanym liderem, zarówno jeśli chodzi o stronę przejmowaną (26 proc. wszystkich transakcji), jak i przejmującą (22 proc). Całkowita liczba transakcji w rekordowym 2021 r. wzrosła w Polsce o prawie 100, do 328. W I kwartale 2022 r. mimo wybuchu wojny w Ukrainie aktywność na rynku M&A nadal była wysoka. Zrealizowano 86 transakcji, czyli o 10 więcej niż rok wcześniej. Technologie nadal wiodły prym, stanowiąc 28 proc. po stronie podmiotów przejmowanych i 20 proc. wśród przejmujących.
Biznes firm technologicznych w Polsce szybko rośnie. Ogranicza je wielkość krajowego rynku, a jednocześnie mają dużo kapitału na inwestycje. – Coraz częściej więc spotykamy się z ekspansją zagraniczną polskich firm technologicznych, czego ostatnim przykładem może być firma Synerise, która ogłosiła, że będzie próbowała podbić rynek amerykański – wskazuje Jakub Marcinkowski, partner w DLA Piper.
Na ekspansję decydują się firmy na różnym etapie rozwoju.
– Dotyczy to zarówno spółek działających w bardziej dojrzałych częściach rynku takich jak Asseco czy Allegro, ale też firm, które tworzą swoje rynki jak DocPlanner czy Booksy. Spodziewamy się, że w przyszłości polskie spółki będą jeszcze chętniej wychodzić poza Polskę – mówi Paweł Szreder, partner w Bain & Company Poland/CEE.
Debiutant przejmuje
Jedną z ciekawszych transakcji ogłoszonych w ostatnim czasie było przejecie MailerLite przez giełdowy Vercom za około 400 mln zł.