Według oficjalnych statystyk KDPW BM mBanku prowadzi już ponad 400 tys. rachunków maklerskich. Ile z nich jest faktycznie aktywnych? Czy ten odsetek znacząco zmienił się w ostatnim czasie?
Jeżeli za aktywne rachunki uznamy te z transakcjami lub otwartymi pozycjami w danym okresie, to większość z nich jest aktywna. W dużym stopniu za sprawą wejścia na rynek i powrotu wielu inwestorów w ostatnich dwóch latach. Aktywność klientów rośnie znacząco w okresach podwyższonej zmienności. W ostatnich latach najbardziej widoczne było to w czasie największej paniki na giełdach: początek pandemii Covid-19 (luty i marzec 2020) czy wybuch wojny w Ukrainie. W naszym przypadku 24 lutego br. zanotowaliśmy najwięcej transakcji w historii biura maklerskiego. Myślę, że u konkurencji mogło być podobnie. Klienci detaliczni byli wówczas netto wyraźnie stroną popytową. W tego typu okresach obserwujemy też silną aktywację kont dotychczas uśpionych. Jeżeli chodzi o samą liczbę rachunków klientów detalicznych, liderem jesteśmy z kilku powodów. Pierwszym z nich jest czas – nasze biuro maklerskie jest obecne na rynku kapitałowym od ponad ćwierćwiecza, a nasza najpopularniejsza usługa – eMakler – jest dostępna dla klientów już od blisko 17 lat. eMakler to dość proste i intuicyjne rozwiązanie osadzone w znanej i lubianej platformie mBanku. Ma aplikację mobilną mBank Giełda, zbudowaną z wykorzystaniem elementów UX/UY znanych z wielokrotnie nagradzanej aplikacji mobilnej samego mBanku. Jest to naturalny wybór dla klientów banku, którzy otwierają ponad 80 proc. naszych nowych rachunków. Kolejna kwestia to szerokość oferty: rachunki IKE/IKZE, dostęp do rynków zagranicznych, OTC mForex, gdzie większość inwestorów koncentruje się na CFD na popularne indeksy giełdowe oraz surowce. Ciekawym elementem jest też obserwowana przez nas zmiana profilu inwestora od wybuchu pandemii. W przypadku nowych klientów to ludzie wyraźnie młodsi niż w poprzednich latach, średnia wieku wynosi około 32 lat. Znacznie częściej korzystają z aplikacji mobilnej oraz oferty rynków zagranicznych czy instrumentów ETF, w tym także na surowce czy towary.
Macie jakiś cel, jeśli chodzi o liczbę rachunków? Planujecie jakiś przegląd i zamykanie tych nieaktywnych?
Nie mamy takich celów. Natomiast w poprzednim roku zamknęliśmy około 30 tys. nieaktywnych i słabo rokujących rachunków, w tym roku planujemy podobną akcję czyszczenia bazy.
Wasze rachunki to również IKE/IKZE oraz rynki zagraniczne.